Gündem Özel

Denetim Sizde diye boşuna demedik: Denetle takipçileri sayesinde büyük bir etiket skandalı bu akşam ortaya çıktı!


Bu akşam saat 21:00’de Denetle Mobil Uygulaması üzerinden tarafımıza gelen bir şikayette İstanbul Pendik’te Neomarin AVM Carrefour mağazasında satılan Sütaş markalı Kaşar peynirlerinde Son Tüketim Tarihlerinin silinerek yeni tarihler yazıldığı iddia ediliyordu. İlk olarak gelen fotoğraf üzerinde teknik çalışmalar yaparak silindiği iddia edilen tarihi daha net görmeye çalıştık. Net olarak gördüğümüz STT. 16.09.19 yazısı üzerine de bizzat ürünleri görmeye karar verdik. Twitter’dan yaptığımız yayın sonrasında da şikayeti bizzat teyit etmek üzere yakın konumdaki markete doğru yola çıktık.

Neomarin Carrefour mağazasına geldiğimizde saat 21:45’ti yani mağazanın kapanmasına 15 dakika vardı. Ürünleri bir süre aradıktan sonra indirim reyonunda bulduk. Birden fazla üründe söz konusu oynamayı bizzat tespit ettik ve Denetle Instagram hesabından canlı olarak da bu anları yayınladık. Yarın daha detaylı olarak Youtube üzerinden sizlere çektiğimiz videoları ve fotoğrafları aktaracağız.

Fotoğraflardan da net olarak görülüyor ki; 34,95₺’den 24,95₺’ye indirimli olarak satılan Sütaş markalı Kaşar peynirlerinde 16.09.19 olan Son Tüketim Tarihleri silinmiş ve yerine kolay silinebilen büyük puntolarla 20.01.20 tarihi atılmıştır. Bu ürünün Son Tüketim Tarihi ile bilerek, isteyerek oynandığını ve tüketicinin alenen kandırıldığını kanıtıdır. Fakat bu durumdan üretici firma mı yoksa satıcı firma mı veya aradaki herhangi bir kişi ya da kişiler mi sorumludur? Bunu bilemiyoruz. Ve muhtemelen de bunu hiç öğrenemeyeceğiz. Fakat biz üretici firmadan ve satıcı firmadan herhangi bir resmi açıklama geldiğinde sizlere aynen aktarıyor ve süreci takip ediyor olacağız.

Birkaç gün önce bakanlık tarafından yayınlanan Taklit ve tağşiş listeleri henüz gündemdeyken, bu skandalın ortaya çıkması da Türkiye’de büyük ya da küçük farketmeksizin her marka ya da firmanın tüketicinin güvenini zedeleyecek bu ve buna benzer rezaletlere başvurabileceğini gözler önüne seriyor. Her şeyin affı olabilir fakat toplumun kandırılması ve sağlığının oynanmasına kimse müsaade edemez, etmemelidir. Bu işin sorumlularının bir an önce tespit edilmesi ve gereken yaptırımın uygulanmasını diliyoruz. @denetlecomtr#DenetimSizdeComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri