Gündem Özel

Kaşar peynirdeki etiket skandalı büyüyor, firma sessizliğini koruyor.


Önceki gün ortaya çıkarttığımız Sütaş markalı kaşar peynirdeki etiket skandalıyla ilgili sizlerden yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Son olarak dün Ankara’dan bir takipçimiz Metro marketten satın aldığı üründe benzer etiket oynamasını tespit ettiğini bizlere aktardı. Takipçimizin DM üzerinden gönderdiği görseli incelediğimizde ters olarak yazılmış STT bilgisinin sonradan silinerek bizzat tespit ettiğimiz duruma benzer şekilde farklı punto ve büyüklükte yeni bir ileri tarih verildiği anlaşılıyor. Bu haliyle olayın sadece tek bir ilçedeki tek bir market ile sınırlı olmadığı ortaya çıkıyor.

Konuyla ilgili Pendik’teki ürün satışını yapan Carrefour firması olaya hemen ertesi gün müdahale ederek tüm mağazalarından ürünleri toplattığını ve iade ettiğini açıklamıştı. Aynı zamanda da üretici firmadan da olayla ilgili resmi bir açıklama beklediklerini dile getirdi. Bugün DM üzerinden görüştüğümüz Carrefoursa üst düzey yetkilisi Sütaş tarafından kendilerine henüz yazılı bir açıklama yapılmadığını beyan etti.

Sütaş tüm bunlara karşılık bugün sosyal medya hesaplarından karikatür paylaşımlarıan devam ediyor. Bu kadar önem arz eden ve gıda güvenliğini tehdit eden etiket skandalına rağmen tek bir kelime bile açıklama yapmayı çok gören firma sanıyoruz ki olayın unutulmasını bekliyor. Firmanın bu duyarsızlığına 1,5 yıllık süreçte kapıda bırakılan ayran şikayetlerinde de benzer davranışlarından dolayı alışkınız.

Bu duyarsızlığa karşılık biz de konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin de harekete geçmesi yönünde çağrı yapıyoruz. Bu haliyle görsellerde de net olarak görülen bilgileri tekrar not düşelim. İstanbul Pendik’te tespit ettiğimiz ürünün silinen STT 16.09.19 ve Parti no BYL4M olarak gözükürken, yeni basılan etikette STT 22.01.2010 ve Parti no BJL6A olarak tespit ediliyor. Ankara’da tespit edilen üründe de silinen STT ve parti no okunamazken, yeni basılan STT  22.12.2019 ve Parti no A1L28A olarak görülüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu STT ve parti no’lu ürünlerle ilgili işlem başlatmasını ve firmanın açıklamasını bekliyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri