Kavanoz Mamalar

Hipp Organik Erik Püresi


Organik içeriklere sahip bir kavanoz ek gıdayı inceleyeceğiz; Hipp Organik Erik Püresi. Macaristan menşeili ürün 125 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürünün ambalajında “4. Aydan itibaren” ve “Gluten içermez” ifadesi dikkat çekiyor.

Ürünün içeriğinde %50 oranında Erik bulunuyor. Bu da her bir kavanozda 62,5 gr. erik bulunduğunu gösteriyor. Kavanozun kalan yarısı ise su, şeker, pirinç irmiği ve pirinç nişastasından ibarettir. Evet yanlış okumadınız; “4. Aydan itibaren” ibaresiyle satılan bu üründe İlave şeker bulunuyor.
Üründeki ilave şeker oranı ise etikette belirtilmemiştir. Fakat bunu üründeki erik oranı üzerinden yapacağımız çıkarımla ortaya koymaya çalışacağız. Macaristan menşeili bu üründe Stanley cinsi erik kullanılmıştır. Stanley Avrupa’da yaygın olarak yetiştirilen erik türüdür. Bu erik türünün Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı analizlerine bakıldığında 100 gr.’da 8,6 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Bu veriden yola çıkarak kavanozda bulunan 62,5 gr. erikten gelen şekerin 5,4 gr. olduğunu hesaplıyoruz. Bu haliyle kavanozda bulunan 8,8 gr. şekerin ilave şeker olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Bu da tek bir kavanozda yaklaşık 4 tane küp şeker olduğunu gösteriyor. Eğer firmadan üründeki ilave şeker miktarıyla ilgili farklı bir açıklama gelirse yayınlayacağımızı da bilmenizi isteriz.

Bu haliyle ürünün “4. Aydan itibaren” ifadesiyle satılması ve buna rağmen yüksek oranda şeker içeren bir ürün olması son derece düşündürücüdür. Aynı zamanda organik ifadesiyle satılan üründe yer alan şeker ve pirinç bileşenlerinin de organik üretim modeliyle üretildiği belirtilmektedir. Bunun yanısıra üründe C vitamininin sentetik olmayan hali olan L-askorbik asit içerdiğini belirtelim. Ürünün tek kavanozunda 40 mg. L-askorbik asit bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Erik (%50), Su, Şeker, Pirinç İrmiği, Pirinç Nişastası, C vitamini (L-askorbik asit)
🔎Hipp Organik Erik Püresi Besin Değerleri
👉Enerji 86,2 kcal
👉Şeker 14,2 gr.
👉Yağ 0,1 gr.
👉Protein 0,6 gr.
👉Lif 1 gr.
👉C vitamini 40 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kavanoz (125 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri