Çikolata ve Gofret

Nestlé 1927 Çikolatalı Fındıklı Gofret


Ürünlerinin %60’ının sağlıksız olduğu itirafıyla dünya gündemine gelen Nestlé markasının ülkemizde üreterek satışa sunduğu Nestlé 1927 markalı çikolatalı gofretini inceleyeceğzi. Daha önce çikolatalarını incelediğimiz 1927 serisi Nestlé’nin Türkiye’de üretime başladığı 1927 yılını temsilen özel üretim ürünler olarak öne çıkıyor. Ürün 33 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ambalajında “Çikolata ustasının fındıklı gofreti” ifadesiyle ve “Çifte kavrulmuş fındık” ibaresi dikkat çekiyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Sütlü Çikolata, Şeker ve Buğday unu olduğunu görüyoruz. Üründeki Sütlü Çikolatada da ilk sırada Şeker yer alıyor. Ürünün 33 gr.’lık tek adedinde 15 gr. şeker olduğunu görüyoruz – ki bu tek adet gofrette yaklaşık 7 tane küp şeker tükettiğiniz anlamına geliyor. Ürünün ilave şekerden gelen kalori oranı %33 olarak hesaplanıyor. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sağlık kriterlerine göre değerlendirildiğinde %10’luk maksimum düzeyin üzerinde olduğu anlaşılıyor.

Üründe ayrıca çok sayıda yağ ilavesi bulunuyor. Kakao yağının yanı sıra; üründe bitkisel yağlar; Palm yağı, Shea yağı, Ayçiçek Yağı ve Tam hidrojenize yani margarin formunda Palm yağı bulunuyor. Bu haliyle 33 gr.’lık tek adet türün 11 gr. Yağ içeriyor. Bu miktarın 4,8 gramının doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Bu haliyle ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranının %24 olarak hesaplanıyor. Bu haliyle de ürün Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği – doymuş yağdan gelen kalori toplam kalorinin %10’unu geçmemelidir – sağlık kriterlerinin üzerinde bir orana sahiptir.

Fındıklı ibaresiyle satılan üründeki fındık oranlarına baktığımızdaysa; iki farklı bileşen karşımıza çıkıyor. Ürün %9 oranında fındık yanı sıra; %3,8 oranında fındık püresi içeriyor. Bu haliyle üründe %12,8 oranında fındık yer alıyor. Fındık oranının nispeten düşük olmasından ve ilave bir lif kaynağı olmamasından dolayı üründeki lif miktarı düşük hesaplanıyor. Ürün 33 gr.’lık tek adette 0,7 gr. Lif içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Sütlü Çikolata (%40) [Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Yağsız süt tozu, Peyniraltı suyu tozu, Süt yağı, Bitkisel yağlar (Palm, Shea), Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin)], Şeker, Buğday unu, Tam hidrojenize Bitkisel yağ (Palm), Fındık (%9), Tam yağlı süt tozu, Fındık püresi (%3,8), Peyniraltı suyu tozu, Yağı azaltılmış kakao tozu, Ayçiçek yağı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Tuz, Kabartıcı (Sodyum Bikarbonat), Aroma verici
💉Alerjen Uyarı: Süt ve süt ürünleri, fındık ve gluten içerir. Antep fıstığı ve badem içerebilir.
🔎Nestlé 1927 Fındıklı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 180 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 2,4 gr.
👉Lif 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (33 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri