Özel Araştırma

Köfteci Yusuf’ta patateslerin üzerine dökülen Patates Baharatı MSG içeriyor!


İlk olarak Ekim ayında bir takipçimiz tarafından gönderilen bu ürün dün yine gönderildi. Öncesinde Twitter ve Facebook’ta gündeme aldığımız ürünle ilgili şikayetlerin tekrarlaması üzerine gündeme getirme ihtiyacı duyduk. Bu ürün Köfteci Yusuf restoranlarında patateslerin üzerine dökülen baharattır. Ürün ayrıca restoranlarda satılmaktadır. Bu fotoğraf da bir takipçimiz tarafından Köfteci Yusuf restoranında çekilmiştir.

Fotoğrafta ürünün içeriği net olarak görülüyor. Bu haliyle ürün içeriğinde son sırada E621 kodlu MSG yani Monosodyum Glutamat olduğunu anlıyoruz. Yani gizli bir bilgiden bahsetmiyoruz. Fakat bu ürünü satın almak üzere etiketini incelemeyen binlerce hatta yüzbinlerce kişi patateslerinin üzerine dökülen bu baharatta farkında olmadan “Yedikçe Yediren” MSG’yi tatmış oluyor. Yani bunu restoranda farketmeden yiyorsunuz. Avrupa ve A.B.D.’de özellikle fast-food restoranlarında kullanımı tartışılan MSG evet mevzuata göre uygun bir bileşen olmakla birlikte, bu bileşenin kullanımının müşteri bilgisi dahilinde olmasının tüketici yönünde önem taşıdığını söylemek gerekiyor.

Etiketini incelediğimizde ürünün Köfteci Yusuf tarafından üretilmediğini, fason olarak üretim yaptırıldığını söyleyelim. Yani bu ürün – modern tabiriyle- Private Label bir üründür. Üretim yapan firmanın ismi haftalardır tartışmalara hatta hakkımızda suç duyurularına konu olan Keçiboynuzu Özü ürünündeki gibi paket üzerine “açıkça” işlenmemiştir. Ürün üzerinde sadece üretici firmanın kayıt numarası yer almaktadır. TR-35-K006072 kayıt numarasıyla belirtilen firma İzmir’de üretim yapan Ömeroğlu Tarım Ürünleri firması karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu bilgiye erişmek için erişimi pek de pratik olmayan siteler üzerinden bilgi edinmeniz gerekiyor. Yani tüketici tükettiği ürüne ilişkin içeriği hakkında bilgilendirilmiyor, üretici firmayı öğrenmek isterse de zorlanıyor.

İçerikteki bir diğer husus ise MSG’nin en sonda yazılıyor olması. Fakat bu içeriğin bu sıralamayla mı yoksa karışım sıralamayla mı buraya aktarıldığını bilmiyoruz. Bu haliyle üründe yer alan MSG’nin oranını bilmiyoruz.

Son olarak gündeme gelmişken Köfteci Yusuf ile ilgili “domuz eti” iddialarına da açıklık getirmek gerekiyor. Bu iddia tarafımıza da çokça soruldu ve konuyla ilgili firmadan herhangi bir açıklama gelmedi. Bu süreçte sosyal medyada dayanağı olmayan birçok haber ve paylaşım yapıldı. Bu haber ve iddiaların; firmanın geçtiğimiz aylarda yine fason olarak ürettiği zeytinyağına ilişkin uygunsuzluk tespitine dayandığını söylemek gerekiyor. Tarafımızca da yayınlanan Taklit ve Tağşiş listesine Sızma Zeytinyağı ürünüyle giren Köfteci Yusuf bu ilan sonrasında tüketicilerden özür dilemişti. Bu kapsamda firmanın köftelerine ilişkin herhangi bir uygunsuzluk tespiti kayıtlara geçmemiştir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri