Çikolata ve Gofret, İlave Şekersiz

Buono Şeker İlavesiz Sütlü Çikolata


Uzun süredir birçok takipçimiz tarafından sorulan bir ürünü inceliyoruz; Buono Şeker İlavesiz Sütlü Çikolata. Ürün 100 gr.’lık paketlerde Bim Marketlerde satılıyor. Ürün aslında bir fason üretim yani Private Label. Üretici konumunda Detay Gıda San. ve Tic. A.Ş. firmasını yani bilinen ismiyle Kahve Dünyası’nın çikolata üreticisini görüyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Tatlandırıcı, Kakao yağı ve Tam yağlı süt tozu olduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca sırasıyla kakao kitlesi, Yağsız süt tozu, Ayçiçek lesitini ve Stevia bulunuyor. Yani ürün ilave sofra şekeri içermiyor. Bunun yerine Maltitol ve Stevia kullanıldığını görüyoruz. E965 koduyla bilinen ve bir şeker alkolü olan Maltitol, maltoz şekerinin hidrojenasyonuyla yani hidrojen eklenmesiyle elde edilen bir yapay tatlandırıcıdır. Maltitole ilişkin olarak bazı bilimsel araştırmalarda anti-kanserojenik etkiye sahip olduğuna dair bulgular görülmektedir.

Stevya ise ilk kez 1931 yılında Stevia Rebaudiana bitkisinden elde edilen ve şekere göre 200 ila 250 kat daha tatlı olan doğal bir maddedir. 1970’li yılların başından bu yana Japonya başta olmak üzere birçok ülkede kullanılmaktadır. Yapılan çeşitli araştırmalarda Stevya’nın mutajenik ve kanserojenin etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Bu haliyle üründeki her iki tatlandırıcının da akademik çalışmalar çerçevesinde sağlığa herhangi bir zararı saptanmadığı anlaşılmaktadır. Fakat bu tatlandırıcıların bir çikolataya nasıl bir tat verdiği elbette tüketicilerin deneyimleriyle ortaya çıkacaktır. Biz şahsen bu ürünü tüketmedik ve tadını denemedik.

Bu veriler çerçevesinde 100 gr. ürünün 476 kcal enerji içerdiğini görüyoruz. Yani “Şeker İlavesiz” diye bu ürünü kalorisi düşük sanmamak gerekiyor. Üründe yer alan Maltitol de kalorisi olan bir tatlandırıcıdır. 1 gr. şeker 4 kcal enerji verirken 1 gr. Maltitol 2,1 kcal enerji vermektedir. Ayrıca üründe yüksek oranda yağdan gelen kalori vardır. Bu haliyle; tek paketteki toplam kalorinin 270 kcal’lik kısmı 30 gr. yağdan gelirken, 32 kcal’lik kısmı 8 gr. proteinden gelmektedir. Geri kalan 174 kcal’lik kısım ise çoğunluğu Maltitol olan 57 gr. Karbonhidrattan gelmektedir. Buna göre bu üründeki kalori yoğun olarak kakao yağından gelmekte olup, karbonhidrattaki payı %36’dır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tatlandırıcı (Maltitol), Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Kakao kitlesi, Yağsız süt tozu, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Stevia (Steviol glikozitleri)
🔎Buono Şeker İlavesiz Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 476 kcal
👉Karbonhidrat 57 gr.
👉Yağ 30 gr.
👉Protein 8 gr.
👉Lif 1,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (100 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri