Ekmek, İlave Şekersiz

İHE Ruşeymli Ekmek


Çokça sorulan İHE yani İstanbul Halk Ekmek ürünlerinden birini daha inceleyeceğiz; İHE Ruşeymli Ekmek. Ürün aslında Tost Ekmeği kategorisinde satılan fakat diğer tost ekmeklerinden gerek katkı maddeleri gerekse içerdiği bileşenler açısından farklı bir içeriğe sahip bir üründür. İlk olarak üründe koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve ilave şeker bulunmadığını belirtelim. Ürün 350 gr.’lık paketlerde 15 dilim olarak satılıyor. Yani tek dilim İHE Ruşeymli Ekmek 23,3 grama denk geliyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Özel amaçlı buğday unu, Su ve Buğday ruşeymi olduğunu görüyoruz. Üründeki buğday ruşeymi oranı %16,5 olarak dikkat çekiyor. Öyle ki, piyasadaki birçok “ruşeymli” üründe çok daha düşük yüzdeli oranlarla karşılaşıyoruz. Bu haliyle 23,3 gr.’lık tek adet dilimde 3,8 gr. Ruşeym bulunuyor. Germ olarak da bilinen Ruşeym aslında tahılların yeni bir bitki oluşturmak üzere çimlenme yeteneğine sahip olan embriyosudur. Yüksek oranda E ve B vitamini içeren ruşeymde proteinler, mineraller ve yararlı yağlar bulunur. 1 ton buğdaydan sadece 1 kg. Ruşeym elde edilebilir. Beyaz ekmek ununda bulunmaz. Bu haliyle beyaz ekmek buğday ruşeyminden yoksun yani vitamin ve mineral açısından fakir bir üründür.

Gelelim ürünün besin değerlerine. 23,3 gr.’lık tek adet İHE Ruşeymli Ekmek 52,2 kcal enerji veriyor. Tek dilimde 9,8 gr. Karbonhidrata karşılık 1,6 gr. Lif içeriyor. Bu haliyle ürünün beyaz ekmekten çok daha yüksek oranda protein, vitamin ve mineralin yanısıra lif de içerdiğini belirtelim. Ürünün tek dilimine ayrıca 2,2 gr. Protein bulunuyor. Bu da üründeki ruşeymin etkilerinden biridir. Üründe ilave yağ bulunmadığından dolayı tek dilimde sadece 0,4 gr. Yağ içermektedir. Ürün ayrıca tek dilimde 0,5 mg. Mangan, 17 mcg. Folik asit ve 0,4 mcg. Çinkonun yanısıra çeşitli vitaminler de içeremktedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Özel amaçlı buğday unu, Su, Buğday Ruşeymi (%16,5), Gıda amaçlı buğday kepeği, Gluten, Ekmek mayası, Tuz, Peyniraltı suyu tozu, Üzüm sirkesi, Gıda enzimi (Hemiselülaz, Lipaz, Alfa amilaz, Glukoz Oksidaz), Koruyucu (Kalsiyum Propiyonat)
🔎İHE Ruşeymli Ekmek Besin Değerleri
👉Enerji 52,2 kcal
👉Karbonhidrat 9,8 gr.
👉Yağ 0,4 gr.
👉Protein 2,2 gr.
👉Lif 1,6 gr.
👉Mangan 0,5 mg.
👉Folik asit 17 mcg.
👉Çinko 0,4 mcg.
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (23,3 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri