Gazlı İçecek

Sprite Limon Aromalı Gazoz


Bugünlerde birçok farklı restoran ve markette daha sık rastladığımız Sprite ürününü inceleyeceğiz. Ürünün Limon Aromalı Gazoz olarak 250 ml.’lik kutularda satıldığını söyleyelim.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ve Karbondioksit olduğunu görüyoruz. Tabi gazoz dediğimizde adından da anlaşılacağı gibi gazlı bir içecekten farklı bir şey beklemiyoruz. Bildiğimiz haliyle gazoz da zaten suyun şekerlendirilerek gazlı ve aromalı bir içecek haline getirilmesinden farklı bir şey değildir. Fakat burada dikkat çeken iki unsur var. İlki; üründe Şeker veya Mısır şurubu bulunan iki farklı çeşit var. Daha önce de çokça dile getirdiğimiz gibi bu çeşitleri ancak kutunun altındaki seri numarasının sonundaki –S veya –F harflerinden ayırt edebiliyorsunuz.

Bizim markette rastladığımız ürün –F uzantısına sahip yani bu üründe Glikoz-fruktoz şurubu – Mısır şurubu yer alıyor. İkinci unsur ise; üründe bu şeker ve mısır şurubu ilavelerinin yanısıra bir de Tatlandırıcı bulunuyor olmasıdır. Bu haliyle üründe Aspartam ve Asesülfam Potasyum isimli sentetik tatlandırıcılar bulunmaktadır. Bu ilginçtir – öyle ki hem şeker hem de tatlandırıcı alarak vücudunuz için amacı çok da belli olmayan bir tüketim yapıyorsunuz.

Bu haliyle ürünün 250 ml.’lik tek şişesinde 7,8 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şekere denk ilave şeker – veya mısır şurubu – ve buna ilave olarak tatlandırıcılar bulunuyor. Ürün bunların yanısıra Asitlik Düzenleyiciler ve Koruyucu olarak Sodyum Benzoat içeriyor.Üründe ayrıca içeriğini bilmediğimiz doğal limon aroma vericileri bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Karbondioksit, Asitliği Düzenleyiciler (Sitrik asit, Sodyum Sitrat), Tatlandırıcılar (Asesülfam K, Aspartam), Koruyucu (Sodyum Benzoat), Doğal limon aroma vericileri
🔎Sprite Besin Değerleri
👉Enerji 33 kcal
👉Şeker 7,8 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri