Süt ve Sütlü İçecekler

Danone Pro+ Yüksek Proteinli Laktozsuz Süt


Protein içerikli paylaşımlardan sonra daha önce yoğurt çeşidini incelediğimiz ve çokça sorulan ürünlerden birini inceliyoruz; Danone Pro+ Proteinli Laktozsuz Süt. Ürün yüksek oranda süt proteini içeriyor ve 330 ml.’lik kutularda satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Laktozsuz süt, Süt proteini ve Kakao tozu olduğunu görüyoruz. İlk 3 sırada dedik ama üründeki kakao tozunun oranı %0,6 yani binde 6’dır. Bu haliyle üründen alınan yoğun kakao tadı ve kokusu kakao tozunun kendisinden çok eklenen aroma vericilerden gelmektedir. Üründe aroma vericiler olarak kullanılan bileşenlerin çeşitlerini ve detaylarını ise bilmiyoruz.

Üründe aroma vericiler haricinde Asitlik Düzzenleyici ve Kıvam arttırıcı olarak katkı maddeleri bulunduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca 5 farklı vitamin; B1, B3, B6, B12 ve D vitaminleri ilavesi olduğunu görüyoruz.
Biraz detaya inersek; ürün laktozsuz süt içeriyor demiştik. Laktozsuz süt, öncesinde laktaz enzimi ile laktozu glikoz ve galaktoza parçalanmış süt demektir. Yani Danone Pro+ ürününde Laktoz değil; Glikoz ve galaktoz bulunuyor. Bu haliyle ilave şeker içermeyen bu süt size daha tatlı gelebilir çünkü glikoz, laktoza oranla daha tatlı bir şeker türüdür. Buna göre; ürünün 330 ml.’lik tek şişesinde 19 gr. Şeker bulunuyor. Yani ürünün tek şişesinden 19 gr. Laktoz değil; 19 gr. Glikoz ve Galaktoz almaktasınız.

Ürünün içeriğinde sütten gelen yağ bulunuyor. Bu haliyle 330 ml.’lik tek kutu ürün 3,3 gr. Yağ içeriyor. Gelelim protein oranına. Ürünün ambalajında yazan 20 gr. protein – evet 330 ml.’lik kutunun toplam protein karşılığıdır. Bu haliyle 100 ml.’de 6,1 gr. Protein içeren ürünün tek şişesinde 20,1 gr. Protein bulunuyor. Üründe süt ve süt proteinlerinin etkisiyle de toplam 462 mg. Kalsiyum bulunduğunu belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Laktozsuz süt, Süt Proteini, Kakao tozu (%0,6), Aroma vericiler, Asitlik Düzenleyici (Difosfatlar), Kıvam arttırıcı (Jellan gam), Vitaminler (B1, B3, B6, B12, D vitamini)
🔎Danone Pro+ Proteinli Süt Besin Değerleri
👉Enerji 184,8 kcal
👉Karbonhidrat 19 gr.
👉Yağ 3,3 gr.
👉Protein 20,1 gr.
👉Kalsiyum 462 mg.
👉B1 vitamini 0,5 mg.
👉B3 vitamini 7,9 mg.
👉B6 vitamini 0,7 mg.
👉B12 Vitamini 1,3 mg.
👉D vitamini 2,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (330 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri