İlave Şekersiz, Süt ve Sütlü İçecekler

Nesquik Şeker İlavesiz Laktozsuz Süt


Evet yanlış görmüyorsunuz! Bu ürün İngiltere’den değil, Türkçe yazıyor. “Şeker İlavesiz” diyor! İçerik olarak kusursuz olmasa da en azından Nesquik gibi bir üründen şekeri çıkarttırmayı – hep birlikte başardık! Çok değil bundan 1 ila 1,5 yıl kadar öncesine kadar birçok influencer hesapta yüksek şeker oranına bakılmaksızın övülen Nesquik ürünlerine karşı mücadelemiz sonunda cevap buldu. Nesquik – İngiltere’de olduğu gibi artık ülkemizde de Şeker ilavesiz çeşidiyle raflarda yerini aldı. Fakat en baştan dikkat çekelim; ürün sadece %1 oranında kakao tozu ve Kıvam arttırıcı olarak Karragenan içeriyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Laktozsuz Pastörize içme sütü, Kakao tozu ve Doğal aroma vericiler bulunduğunu görüyoruz. Üründeki kakao tozu oranı %1 olarak dikkat çekiyor. Düşük orandaki kakao tozunun üründeki tat ve koku karşılığı ise aroma vericilerle veriliyor. Üründe doğal aroma vericiler kullanıldığını görüyoruz. Burada da önemli bir detay var; önceki haliyle Nesquik Kakaolu sütte doğal aroma vericiler değil; Aroma verici olarak Vanilin bulunuyordu. Fakat tüm bunlara karşılık üründe kullanılan aroma vericilerin çeşidini ve detaylarını bilmiyoruz.

Üründe ayrıca Laktozsuz süt bulunduğunu tekrar belirtelim. Bu haliyle ürünün laktozun parçalanmasıyla glikoz ve galaktoz içerdiğini ve bu haliyle laktoz değil; glikoz içermesi sebebiyle “daha tatlı” hissedileceğini belirtelim. Şimdi en önemli kısma geliyoruz; ilave şeker içeren 180 ml.’lik Nesquik sütteki şeker oranı ile Şeker ilavesiz Nesquik sütteki şeker oranına bir bakalım. Şeker ilavesi bulunan Nesquik süt 180 ml.’lik tek kutuda 18,7 gr. Şeker içeriyordu. Bu şekere hem ilave sofra şekeri hem de sütten gelen laktoz dahildi. Bu ürün ise 180 ml.’lik tek kutuda 9,4 gr. Şeker içeriyor. Bu da sadece laktozdan parçalanan doğal şekerler olan glikoz ve galaktozdur. Ani başka bir deyişle, Şeker ilavesiz üründe 9,3 gr. ilave şeker bulunmamaktadır. Bu da yaklaşık 4 tane küp şeker demektir. Yani daha önceki ürünlere eklenen 4 tane küp şeker bu ürüne eklenmemiştir.

Ürün bu haliyle tek kutuda 86 kcal enerji içeriyor. Bu enerjinin %27’si proteinden ve %25’i yağdan geliyor. Başka bir deyişle ilave şekerden gelen kalori yok ve daha da önemlisi üründe proteinden gelen önemli oranda bir kalori bulunuyor. Ürünün tek kutusunda 5,9 gr. Protein ve 187 mg. Kalsiyum bulunduğunu belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Laktozsuz Pastörize İçme sütü, Kakao tozu (%1), Doğal aroma vericiler, Kıvam arttırıcı (Jellan gam, Karragenan), Vitaminler (D vitamini, B1 vitamini), Mineraller (Demir, Çinko Sülfat), Tuz, Tarçın
🔎Nesquik Şeker İlavesiz Laktozsuz Süt Besin Değerleri
👉Enerji 86 kcal
👉Karbonhidrat 10 gr.
👉Yağ 2,4 gr.
👉Protein 5,9 gr.
👉Kalsiyum 187 mg.
👉D vitamini 1,5 mcg.
👉B1 vitamini 0,16 mg.
👉Fosfor 166 mg.
👉Demir 2,1 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri