Krema Sos ve Ezmeler

Ege Glutensiz Keçiboynuzu Ezmesi


Daha önce farklı bir markaya ait Keçiboynuzu Kremasını incelemiştik. Bugün ise Migros ve Macrocenter marketlerde çokça gördüğümüz İlave şekersiz bir diğer Keçiboynuzu ürününü inceliyoruz; Ege Glutensiz Keçiboynuzu Ezmesi. Ürün 350 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor.
Ürünün içeriğine baktığımızda %80 oranında Keçiboynuzu nektarı içerdiğini görüyoruz. Tabi nektar olarak belirtilen bu bileşenin üretim aşamalarını bilmiyoruz. Keçiboynuzunun özü değil; nektarından bahsediyoruz. Aksi belirtilmemiş ama biz bu %80’lik bileşenin tamamen keçiboynuzundan oluştuğunu anlıyoruz. Üründe bunun yanısıra 2. Sırada Yer fıstığı ve 3. Sırada Zeytinyağı bulunduğunu görüyoruz. Ürün bunların yanısıra Nohut unu ve Vanilin içeriyor.

İçerikte Vanilin olarak belirtilen bu bileşen gıda mevzuatının güncel hükümlerine göre mutlak surette Aroma verici başlığında belirtilmelidir. Kendisi yapay bir aroma verici olan vanilin içerik bilgisinde tek başına yazıldığında ne aroma verici niteliği ortaya çıkıyor ne de yapay bir bileşen olduğu anlaşılmıyor. Bu haliyle ürünün keçiboynuzu haricinde yer fıstığı, zeytinyağı, nohut unu ve aroma verici içerdiğini anlıyoruz.

Ürünün bu haliyle 100 gr.’da 345 kcal enerji içerdiğini belirtelim. Üründe 100 gr.’da 11 gr. yağ ve 4,5 gr. protein bulunuyor. İlave şeker içermeyen üründe 51 gr. Karbonhidratın tamamına yakını keçiboynuzundan geliyor ve buna karşılık ürün 100 gr.’da 11 gr. Lif içeriyor. Bu lif oranı genel itibariyle birçok kahvaltılık kremadan çok daha yüksek. Lifin yüksekliği de bize üründe kullanılan keçiboynuzunun lifinden çok da yoksun olmadığını gösteriyor. Bunun yanısıra üründeki yer fıstığı ve nohut ununun da lif oranına katkı sağladığını düşünüyoruz. Ürünün protein kaynağı olarak da keçiboynuzunun yanısıra nohut öne çıkmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Keçiboynuzu nektarı (%80), Yer fıstığı, Bitkisel yağ (Zeytin), Nohut unu, Vanilin
🔎Ege Glutensiz Keçiboynuzu Ezmesi Besin Değerleri
👉Enerji 345 kcal
👉Karbonhidrat 51 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 4,5 gr.
👉Lif 11 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri