Gündem Özel

Ispanak yediği için zehirlenerek hastaneye kaldırılanların sayısı 196’yı buldu: Korkulacak bir şey yok.


Günlerdir başta İstanbul ve Tekirdağ olmak üzere birçok ilde aynı anda ortaya çıkan bir gıda zehirlenmesi vakasından bahsediyoruz. İlk olarak Sağlık İl Müdürlüğü’nün açıklamasında “Ispanak ve ıspanak benzeri bitkiler” olarak tanımlanan sorunun kaynağı dün Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Atropin içeren yabani bitkiler olarak tanımlandı. Yani ıspanak değil, ıspanağa karışmış ve içeriğinde zehirli etken maddeler içeren bitkilerden bahsediyoruz. Fakat günlerdir tek bir yetkili kameralar karşısına geçip belgelerle, yapılan somut analizlerle veya kamuoyunu rahatlatacak bilgilerle karşımıza çıkmadı. Ancak ve ancak yazılı açıklama yapılıyor. Medyaya beyanat veren yetkililer de hastanelerdeki yaralı sayısından bahsederek “Durumları iyi” diyerek geçiştiriyor. Soralım; İlla birilerinin ölmesi mi gerekiyor?

Bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada da benzer durum ortaya çıktı. Kendisi hastanelere başvuranların sayısını paylaştıktan sonra şu anda acil servislerde tedavi altında olan kişi sayısını paylaştıktan sonra “Durumları iyi taburcu olacaklar” demekle yetindi. Yani onlar taburcu olacaklar ve bu konu kapanacak. Çünkü “çok şükür” kimse ölmedi. Konu da kolayca kapanabiliyor. Hala kimse çıkıp bu olayın sebeplerini vatandaşların içini rahatlatacak şekilde anlatmıyor veya bilgilendirmiyor. Biz de dünden bu yana yaptığımız yayınlarda “tarım ilacı” yaygarasına katılmadığımız için, ıspanak benzeri bu bitkileri sizlere uyarı amaçlı gösterdiğimiz için “cahillikten”, “hainliğe” birçok yaftayla bir kez daha yaftalandık.

“Burada esas bizim gördüğümüz, daha çok besin zehirlenmesi tablosuyla geldikleri ama ortak özelliği, ıspanak yedikleri şeklinde. Bununla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımıza da tetkik edilmesi üzerine bildirimde bulunduk. Burada temelde atropin benzeri etkinin daha çok görüldüğü; yani ağız kuruluğu, bulantı, kusma, görme bulanıklığı gibi şikayetler… Bu çerçevede yabani birtakım otların karışımının olduğu düşünülüyor. Ciddi bir hayati tehlikesi yok ama vatandaşlarımızın özellikle yabani otları ayrıştırması ve sebzeleri bol yıkamasını öneriyoruz. Endişe edilecek bir durumun olmadığını da söyleyebilirim.”

sağlık bakanı fahrettin koca’nın açıklamasıdır

Fakat her şeye rağmen biz sorumluluğumuzun farkında olarak kamu sağlığı adına bir kez daha soralım; Söz konusu ıspanakların izlenebilirliği tamamlandı mı? Bakanlık izlenebilirlik çalışması sonrasında bu bitkilerin ıspanaklara nasıl karıştırıldığı tespit etti mi? Biz ettiğini biliyoruz. Peki edildiyse; neden bu bilgiler kamuoyuyla paylaşılmıyor? Bu bitkileri ıspanaklara karıştıranlar neden yayınlanmıyor? Devlet kendisi zan altında kalmak pahasına kimleri neden koruyor? Tarım ilacı yaygarasına bilimsel belgelerle, analizlerle neden cevap verilmiyor? Kamuoyu neden yeterince bilgilendirilmiyor? Bakan neden kamera karşısına geçip bu konuları aydınlatmıyor? Neden olağanüstü bu durum geçiştirilmeye çalışılıyor ve insan sağlığı dikkate alınmıyor? Hep iyi günde, hep Sn. Cumhurbaşkanının yanında poz vermekle bu işler olmaz. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bu konuyla alakalı mevcut olan tüm bilgileri paylaşmasını bir vatandaş olarak bekliyoruz. Sorumlular tek tek açıklanmalıdır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri