Gündem Özel

Gündemdeki zehirlenme olayını tüm detaylarıyla İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ile konuştuk.


Geçtiğimiz hafta ilk kez İstanbul Esenyurt’ta ortaya çıkan “ıspanak zehirlenmesi” olayı 196 kişinin hastanelere başvurmasıyla ulusal gündem konusu haline gelmişti. Sağlık İl Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yürüten Tarım ve Orman İstanbul İl Müdürlüğü önceki gün resmi bir açıklama yaparak; “Zehirlenmelerin ıspanaktan değil, ıspanağa karışan zehirli bir ottan kaynaklandığını” duyurmuştu. Bu açıklamanın hemen öncesinde Gıda Dedektifi olarak aldığımız duyumları teyit ederek resmi açıklamayı sizlere aktarmıştık.

Tarım ve Orman Bakanlığı sonrasındaysa; konuyla ilgili bilgi kirliliği ve toplumun kafasını karıştıran açıklamalar artarak devam etti. Bazı uzmanlar ve derneklerin “Ispanağa bitki karıştığına inanmıyoruz”, “Kesinlikle tarım ilacı var”, “Kimyasal ilaç var saklıyorlar” gibi ifadeler ve ithamlarla bakanlığın açıklaması ve bu kapsamda yayınlarımız da sorgulanır duruma geldi. Fakat gerek teyitlerimiz gerekse bakanlığın açıklamasının dayandığı analiz sonuçlarına itibar ederek ilk günden bu yana sizlere bilimsel ve analitik anlamda doğru ve gerçek bilgiyi bir kez daha bu tarz açıklamalardan etkilenmeden aktarmış olduk.

Bu haliyle; yayınımızda İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. Ahmet Yavuz Karaca’nın da ifade ettiği gibi; “Zehirlenme ıspanaktan değil, tespit ettiğimiz tarlada kısmi olarak bulunan zehirli bitkilerden kaynaklıdır” tespiti bilimsel ve analitik yöntemlerle kesinlik kazandı. Bu haliyle; “tarım ilacı” veya “kimyasal kalıntı” iddialarına inanmayınız.

Zehirlenmeye sebep olan bitkilerden birinin Şeytan Elması olarak bilinen “Datura Stramonium” olduğu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü analiz laboratuvarlarında kesinlik kazandı. Fotoğraf tarafımıza Sn. Ahmet Yavuz Karaca tarafından bizzat gönderilmiştir.

Zehirlenmeye sebebiyet veren bir diğer zehirli bitki ise Güzel Avrat Otu olarak bilinen “Atropa Belladonna” bitkisi olarak analizler sonucunda kesinlik kazanmıştır. Her iki bitkinin de aynı kaynakta ıspanaklarla karıştığı ve bu şekilde son tüketiciye ulaştığı belirtilmektedir.

Bu akşam itibariyle zehirlenmeye sebep olan otların türü de analizler sonucunda kesinlik kazandı. Zehirlenmeye sebep olan otlar; Şeytan Elması olarak bilinen Datura Stramonium ve Güzel Avrat Otu olarak bilinen Atropa Belladona olarak kesinleşti. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. Ahmet Yavuz Karaca; “Elimizde şahit numuneler mevcut. Bu zehirlenmelerin zirai ilaçtan veya bir takım kimyasallardan meydana geldiğini savunan uzmanlara kapımız açık.” ifadeleriyle resmi açıklamaların aksini iddia eden uzmanları da iddialarını kanıtlamaya çağırdı. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri