Salça ve Soslar

Calvé Cheddar Sos


Birkaç gündür konuşulan mayonez ürünlerine farklı bir çeşitle bakacağız; Calvé Cheddar sos. Ürün 240 gr.’lık ambalajlarda ön yüzünde Cheddar peyniri görselleriyle satılmaktadır. Üründe %0,2 yani binde 2 oranında Cheddar peyniri tozu bulunmaktadır. Bu da 240 gr.’lık tek ambalajda sadece 0,48 gr. peynir demektir. Yani 1 gramın yarısından bile az miktardaki bir toz bulunduğu için bu üründe cheddar peyniri görselleri yer almakta, ürün “Cheddar sos” olarak isimlendirilmektedir. Ürünün yasal adı da “Cheddar peynirli Mayonez bazlı sos” olarak geçmektedir. Üründe %0,2 yani binde 2 oranından daha az oranda Kaşar peyniri ve feta peyniri tozu da bulunmaktadır. Bu haliyle üründe Cheddar peynirinden daha yüksek oranda Şeker ve tuz bulunduğundan ürüne Şekerli ve tuzlu Cheddar peynirli sos da diyebiliriz.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Su, Bitkisel yağlar ve Modifiye nişasta bulunmaktadır. Üründeki nişastanın çeşidi bilinmemekle birlikte, üründe ayçiçek ve kanola yağları kullanılmaktadır. Genel itibariyle doymuş yağ oranları düşük bu yağların etkisiyle ürünün tek porsiyonda içerdiği 5,7 gram yağın sadece 0,7 gramı doymuş yağdır. Üründe bu haliyle doymuş yağdan gelen kalori oranı %11 düzeyindedir. Ürün oranı bilinmemekle birlikte yumurta sarısı ve sirke de içermektedir.

Üründe bunların yanı sıra Kıvam arttırıcı, Koruyucu, Asitlik Düzenleyici, Renklendirici ve Antioksidan olmak üzere çeşitli katkı maddeleri yer almaktadır. Bunların arasındaki önceki paylaşımlarda dikkat çektiğimiz Hidroklorik asit bulunmazken, Antioksidan olarak Etilendiamin Tetra Asetik Asit yani kısaca EDTA içermektedir.

🔎İçindekiler; Su, Bitkisel yağ (Ayçiçek, Kanola), Modifiye nişasta, Yumurta sarısı, Şeker, Tuz, Sirke, Cheddar peynir tozu (%0,2), Kaşar peyniri tozu, Feta peyniri tozu, Maya özütü, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Koruyucu (Sitrik asit), Asitlik Düzenleyici (Laktik asit),Aroma vericiler, Renklendirici (Beta Karoten), Antioksidan (EDTA)
🔎Calve Cheddar Sos Besin Değerleri
👉Enerji 56 kcal
👉Şeker 0,9 gr.
👉Yağ 5,7 gr.
👉Protein 0,1 gr.
👉Tuz 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (15 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri