Kek ve Pasta

Eti Topkek Portakallı


Çok uzun yıllardır raflarda olan Eti markalı Topkek ürününü Portakallı çeşidini inceliyoruz. Ürün 40 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda %85 oranında kek ve %15 oranında portakal sosu içerdiğini görüyoruz. Üründeki portakal sosunda %18,2 oranında Portakal pulpu bulunuyor. Bu da %15’lik portakal sosu içinde toplamda %2,7 oranında portakal pulpu olduğunu gösteriyor. Üründe ayrıca kek içeriğinde %1,5 oranında portakal kabuğu püresi bulunuyor. Ürüne yoğun portakal kousu ve tadı ise elbette bu bileşenlerden değil; kullanılan aroma vericilerden geliyor fakat bu aroma vericilerin içeriklerini ve detaylarını her zaman olduğu gibi bilmiyoruz.

Ürün %85’lik kek içeriğinde İlave sofra şekeri yanısıra Glikoz-fruktoz şurubu yani mısır şurubu da içeriyor. Üründe %15 oranında yer alan portakal sosunda da ayrıca Glikoz şurubu ve sofra şekeri bulunuyor. Üründe ayrıca bitkisel yağ olarak Eti ürünlerindeki meşhur dörtlü; Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağlarının kullanıldığını görüyoruz.
Bu haliyle 40 gr.’lık tek adet kekte 12,8 gr. İlave şeker yer alıyor. Bu da tek adet kekte yaklaşık 6 tane küp şekere denk geliyor. Üründe bunun karşılığında 1,1 gr. Lif içeriyor. Üründeki toplam yağ oranı 7 gr. olup; doymuş yağ oranı ise 3,4 gr.’dır.

Bu haliyle tek adet üründen alınan 161 kcal enerjinin %31,9’u İlave şekerden gelirken; %18,8’i de Doymuş yağdan gelmektedir. Bu üründen 2 adet tüketen bir birey Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı bir tüketim için belirlediği günlük %5’lik oranı geçmektedir. Üründe ayrıca Koruyucu olarak Potasyum Sorbat bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Kek (%85) [Buğday unu, Yumurta, Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Glikoz-fruktoz şurubu, Peyniraltı suyu tozu, Nem Verici (Gliserol), Portakal Kabuğu püresi (%1,5), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Yağ asitlerinin poligliserol esterleri), Tuz, Kabartıcılar (Sodyum Asit Pirofosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Koruyucu (Potasyum Sorbat), Aroma verici, Kıvam arttırıcı (Ksantan Gam)], Portakal Sosu (%15) [Glikoz şurubu, Portakal pulpu (%18,2), Şeker, Kıvam arttırıcı (Pektin), Renklendirici (Beta Karoten), Koruyucu (Potasyum Sorbat), Aroma verici)]
🔎Eti Topkek Portakallı Besin Değerleri
👉Enerji 161,2 kcal
👉Şeker 12,8 gr.
👉Yağ 7 gr.
👉Protein 2,1 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin değerleri tek adet (40 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri