Çikolata ve Gofret

Ülker Çokomilk


Çok uzun yıllardır raflarda gördüğümüz bir ürünü nihayet ambalajına eklenen besin değerleri tablosu üzerinden ilk kez değerlendireceğiz; Ülker Çokomilk. Ürün 24 gr.’lık ambalajlarda tekli ve çoklu olarak satılıyor. Ürünün adı çikolata ve süt kelimelerinin yabancı kökenlerinden; Çoko ve milk birleşiminden oluşuyor. Fakat üründe çikolata ve sütten daha yüksek oranda şeker, glikoz şurubu ve Palm yağı içeriyor.

Üründe ilave şeker olarak 1. ve 2. sırada Şeker ve Glikoz şurubu bulunuyor. Üründeki şeker ilavesi bununla sınırlı değil; ürün ayrıca İnvert şeker şurubu ve Şekerli koyulaştırılmış süt içeriyor. Bu haliyle 24 gr.’lık tek adette 16 gr. Şeker bulunuyor. Öyle ki üründen alınan kalorinin tam %60’ı ilave şekerden geliyor. Bu gerçekten inanılmaz derece yüksek bir rakam hatta bir rekor diyebiliriz. Tek bir adet üründe yer alan 8 adet küp şekerden bahsediyoruz. Bu yüksek orandaki şekerin lif karşılığı ise tek adet üründe sadece 0,3 gr. olarak dikkat çekiyor. Yani elimizde direkt olarak kana karışan ve hızla kan şekerini yükselten bir şeker bombası tutuyoruz.

Üründe bu şeker yükünün yanısıra doymuş yağ oranı yüksek; palm ve palm çekirdeği yağı bulunuyor. Bu haliyle ürün tek adedinde 4,3 gr. Yağ içeriyor. Bu yağın 2,5 gramı doymuş yağdır. Yani üründen alınan kalorinin %21’i doymuş yağdan gelmektedir. Üründe bunların yanısıra emülgatörler, aroma vericiler ve nem verici bulunuyor. Üründe kullanılan aroma vericilerin sayısı ve içerikleri hakkında da mevzuat gereği herhangi bir bilgilendirme bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Glikoz şurubu, Tam yağlı süttozu, Su, Bitkisel yağlar (Palm, Palm çekirdeği), Kakao yağı, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Kakao tozu, Yumurta akı tozu, İnvert şeker şurubu, Emülgatörler (Amonyum Fosfatidler, Soya Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Peyniraltı suyu tozu, Tuz, Şekerli koyulaştırılmış süt, Aroma vericiler, Nem Verici (Gliserol), Krema.
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünleri, yumurta ve soya içerir. Eser miktarda sert kabuklu meyveler, yer fıstığı ve gluten içerebilir.
🔎Ülker Çokomilk Besin Değerleri
👉Enerji 107 kcal
👉Şeker 16 gr.
👉Yağ 4,3 gr.
👉Protein 1 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (24 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri