Gündem Özel

26 Ekim’den itibaren hayvan ithalatı durdurulmuştu. Peki o zaman İskenderun’da ithal hayvan gemisinin ne işi var?


26 Ekim tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kararıyla mevzuatta düzenleme yapılması sürecinde geçici olarak durdurulan hayvan ithalatına rağmen Kasım ayında 50 bini aşkın büyükbaş hayvan ithal edildiği Twitter’da Tarım ve Hayvancılık yazıları yazan Mehmet Tülüce tarafından iddia edildi. İddialarını çeşitli belge ve bilgilerle destekleyen Tülüce; bu ithalatlardan bakanlık yetkililerinin bilgisi olduğunu ileri sürdü. Tülüce ayrıca 50 bin büyükbaş hayvanı ithal eden firmaları da açıkladı. Bakanlıktan açıklama bekleyen Tülüce’ye henüz Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan herhangi bir cevap gelmedi.

Tülüce, Twitter üzerinden yaptığı yayınlarda ayrıca söz konusu firmalardan birinin yetkilerinin ithalatı durdurma kararı sonrasında bakanlığa gelerek üst düzey yetkililerle görüşme yaptığını iddia etti. Tülüce’nin bu iddialarına da herhangi bir cevap gelmedi. Fakat Ekim ayındaki karar sonrasında ithalatın devam ettiğine dair bugün bizim de teyit ettiğimiz net bir bilgiye ulaşıldı. Öyle ki; bu sabah 06:30 sıralarında İskenderun limanına Transporter gemisi yanaştı. Gemide 7 Kasım’da Brezilya’dan yola çıkan 5 bin canlı hayvan bulunuyor. İddiaya göre; hayvanlarla birlikte Kasım ayında ithal edilen canlı hayvan sayısı 50 bini geçiyor. Konunun bir diğer dikkat çekici boyutu ise; ithalat izni verilmeyen bu hayvanların çeşitli yöntemlerle “kılıfına uydurularak” ülkeye sokulduğu şeklindedir.

Konuyla ilgili bakanlıkta ciddi bir rahatsızlık ortaya çıktığı ve konunun detaylarıyla araştırıldığı tarafımızca teyit edilmiştir. Resmi bir açıklama geldiği takdirde sizlere sunacağız. Fakat söz konusu iddialarının tamamının belgeleriyle açıklanması veya aksi takdirde yetkililerden gerekene hesabın sorulması “kamu vicdanı” adına bir gerekliliktir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri