Gündem Özel

Bu ülkede devletin görmezden geldiği bir “kantin sorunu” vardır.


Bu herkesin hoşuna gidecek bir yazı olmayacak. Fakat devletin masal anlatan ve uyuyan bazı kademelerini uyandırmak adına artık sesimizi yükseltmek; göz göre göre kaybolup gidecek bir nesli kurtarmak adına bağırmak, çağırmak ve hatta haykırmak gerekiyor! Bu ülkede devletin görmezden geldiği bir “kantin sorunu” vardır!

Bundan 2,5 ay önce “Çocuklarınız bize emanet” diyerek yürürlüğe alınan Gıda Logosu uygulamasını baskı ve sindirme politikalarıyla geri çektiren kantinciler; bizim yayınlarımız sonrasında da suç duyurusunda bulunmayı ihmal etmediler. Tuzla Hilmi Sonay İlköğretim Okulu’nda okulların açıldığı hafta velilerin yanında yaptığımız canlı yayında “kantinde çalışan kadının yüzünün gözüktüğü” gibi mesnetsiz bir gerekçeyle bizi savcılığa şikayet eden bu kişiler; başta Hilmi Sonay İlköğretim Okul Müdürü ve bakanlık yetkilileri tarafından resmen korunmaktadır. Bu kantinlerde çocukları obeziteye, diyabete ve hatta kansere götüren ürünler serbestçe satılmaktadır. Buna kimse ses çıkarmıyor, ses çıkaran bizim gibi gönüllüleri de okul müdürü okuldan atmakla yetiniyor. Ama şunu bilin; o koltuklar da, okullar da, kantin diye kiraladığınız ticarethaneleriniz de, kazandığınız paralar da sizin olsun. Biz çocuklarımızı istiyoruz.

2016 yılından bu yana yürürlükte olan ve Sağlık Kurulu tarafından düzenlenen ortak rapora ilişkin yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı genelgesi 3 yıldan bu yana uygulanmamaktadır. Gıda Logosu skandalı sonrasında da genelge resmen rafa kaldırılmıştır. Okullarda MSG içeren cipsler, yüksek şekerli meşrubatlar, ne olduğu belirsiz ağız spreyleri, “Çocukların aktivite ve dikkatlerini bozan” endüstriyel ürünler açık ve net genelge hükümlerine rağmen satılıyor. Bazı pişkinler bunları söyleyince de, “Kirayı çıkaramayız, gelin siz yapın” diyorlar. Okullara ticarethane gözüyle bakanlar kadar okulların kantinlerini yüksek kiralarla kiralayarak bunu gelir kapısı haline getiren devlet de bu rezalette sorumludur.

Peki buna kim dur diyecek? Sağlık Kurulu’nun açıkça “obezite, diyabet ve kansere” yol açtığını belirlediği bu ürünlerin satışı nasıl durdurulacak? Bizi emniyete çağırarak, yıldırma politikalarıyla bunu yapamayacaksınız. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri