Gündem Özel

Bir kantincinin serzenişi; “16500 TL kira ödüyorum. Sebzeyle meyveyle ödenir mi bu kira?”


Önceki gün hakkımızda yapılan suç duyurusu sonrasında biz de kantinleri yeniden gündeme getirdik. Öyle ki; yavuz hırsız ev sahibini bastırmasın diye sus pus kalmadık, kalmayacağız. Bu kapsamda avukatımız da her türlü çalışmayı yapmaktadır. Çünkü size bir sözümüz var: Çocuklarımızı yedirmeyeceğiz.

Madalyonun iki yüzü var. Birincisi ayağına basıldığında hemen yaygara koparan bazı kantin işletmeleri. Bunlar mevzuata aykırı yaptıkları satışlardan haberdar. Bunu bile bile yapıyorlar ve karşılığında da; “Bizden almasa bakkaldan büfeden alacak.” diyorlar. Bunun bu kadar basit olmadığını da gayet iyi biliyorlar. O kişilere şunıu soralım;  O zaman kantinde neden sigara satmıyorsunuz? Markette büfede de var. Oradan da alır isterse. Yasaksa o da yasak; sattığınız ürünün ne olduğu önemli değil. Çünkü aynı yasak sattıklarınız için de geçerli. Fakat çok yakınlarda birileri göz yumunca kolay oluyor.

Gelelim madalyonun diğer yüzüne; devlet de bu satışlara göz yumuyor. Devlet kademesinin bu süreçteki ilk temsilcisi okuldaki müdür ve müdürün kurduğu komisyon. Komisyondaki çoğu kadın olan öğretmenlerin nasıl susturulduğunu, baskılandığını, mücadele edenlerin nelerle karşılaştığını çok iyi biliyoruz. Birçoğuyla DM’den yazışıyoruz. Fakat okula sevk irsaliyesiyle mal getiren, sonra bu malı kantinde açık açık satan ve aynı okulun hemen yanıbaşındaki odasında sorumlu amir olarak görev yapan okul müdürleri buna nasıl göz yumuyor? Mesela; bize Hilmi Sonay İlkokulundan çıkmamızı “emreden” müdürün kantininde satılan ürünlerden haberi yok mu? Var. Daha kötüsü; devletin de bakanlığın da var. Yani değerli takipçiler; herkes birbirini kandırıyor. Filler tepişirken, olanlar çocuklarımıza oluyor. Bugünlerin hesabını çocuklarımız acılarla, ızdıraplarla verirken; bunun sorumlularının o zaman “pişman” olması hiçbir şeyi değiştirmeyecek.

Devlet 125 milyar TL bütçeyi yetiştiremiyor; her okul kantininden fahiş kiralar alıyor. Bunun birkaç katını da demirbaş avansı olarak kasaya koyuyor. Kantinci de bir ticarethane olarak kiraladığı işletmede; sabah 8’den akşam 5’e kadar ona muhtaç olan “müşterilerine” kural tanımadan en karlı ürünleri sunuyor. Ticaretinizin de vicdanınızın da hesabını er ya da geç vereceksiniz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri