Meyve Suyu ve Nektar

Cappy Karışık Meyve Nektarı


Kantinlerden bahsediyorken birçoğunda bulunan meyve nektarlarına da bakmaya başlayalım. Bu ürünler sadece kantinlerde değil; çocuklarla ilgili düzenlenen birçok etkinlikte, toplantılarda, buluşmalarda hatta kafe ve restoranların “çocuk menüsü” diye sundukları ürünler arasında yer alıyor. İlk olarak Cappy Karışık Meyve Nektarı’nı inceliyoruz. Ürün 200 ml.’lik pipetli kutularda satılıyor.

Ürünün içeriğinde ilk 3 sırada; Konsantre meyve suyu, Su ve Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu yer alıyor. Üründe bulunan konsantre meyve suyunda %50 oranında meyve bulunuyor. Yani bu oran üründeki meyve oranı değil. Üründe oranını bilmediğimiz konsantre meyve suyundaki meyve oranı. Bunun yanısıra üründe şeker ilavesi olarak sofra şekeri veya mısır şurubu bulunuyor. “Veya” dememizin sebebi daha önce çokça belirttiğimiz gibi ürünün ambalajında bunun belirtiliyor olmasıdır.

Yani ürünün ambalajında parti no kısmında “S” işareti varsa üründe sofra şekeri, “F” işareti varsa üründe Mısır şurubu yani Fruktoz şurubu bulunmaktadır. İncelediğimiz üründe “F” işareti bulunuyordu yani meyve suyu diye içirdiğiniz bu üründe aslında çocuğunuz mısır şurubuyla tanışmış oluyor.

Fakat gerek üründeki konsantre meyve suyunun, gerek suyun gerekse mısır şurubunun oranını bilmiyoruz. Bunlar tüketiciye açıklanmıyor. Bu haliyle ürün 200 ml.’lik tek pakette 20 gr. Şeker içeriyor. Bunun çoğunluğunun mısır şurubu olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, ürünün tek paketini tüketen bir çocuk 10 tane küp şeker kadar şeker tüketmiş oluyor. Tek bir bardakta ve tek bir seferde!

Üründe bunların yanısıra içeriğini ve detaylarını bilmediğimiz Aroma vericiler bulunuyor. Bunların ne amaçla ve hangi kimyasallardan oluştuğunu bilmediğimiz gibi sayısını ve niteliğini de bilmiyoruz. Bunlar mevzuata uygun olarak açıklanmıyor. Üründe ayrıca asitliği düzenleyici olarak Sitrik asit ve A vitamini ilavesi yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Konsantre meyve suyu (Elma, Portakal, Limon, Üzüm, Şeftali), Su, Şeker veya Glikoz-Fruktoz şurubu, Aroma vericiler, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), A vitamini
🔎Cappy Karışık Meyve Nektarı Besin Değerleri
👉Enerji 85 kcal
👉Şeker 20 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek adet (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri