Özel Araştırma

President Kaşar Peyniri gerçekten farklı mı?


Son günlerde reklamlarına denk geldiğimiz yeni bir peyniri bugün markette inceledik; President Kaşar Peyniri. Ürün Fransız Lactalis firmasının sahip olduğu markayla Fransa başta olmak üzere birçok dünya ülkesinde satılıyor. Marka Türkiye’ye ise yerli üretim ile giriyor. Öyle ki, aynı Lactalis Türkiye’de de Ak Gıda’nın sahibi konumundadır. Aynı zamanda İçim markasının da üreticisi konumundaki Ak Gıdanın Türkiye’de satışa sunduğu President Kaşar Peynirini inceliyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda ürünün Pastörize inek sütü, Tuz, Peynir mayası ve Peynir kültürü içerdiğini ve buna ilaveten koruyucu olarak Potasyum Sorbat kullanıldığını görüyoruz. Ürün 100 gr.’da 27 gr. süt yağı içeriyor. Ayrıca üründe 22 gr. Protein, 1,7 gr. tuz ve 579 mg. Kalsiyum bulunuyor. Ürünün kuru maddede %45 oranında süt yağı içerdiği de yine etikette belirtiliyor. Burada President markasıyla satılan peyniri özel kılan tek bir husus olabilir; o da kullanılan peynir mayası ve peynir kültürü. Öyle ki; ürün belli ki Türkiye’deki fabrikasında – yerli üretim sütleri kullanıyor. Sütün kalitesi de ancak yağ oranıyla değişebiliyor. Buna göre President eğer bir farklılık ya da yüksek bir kalite öngörüyorsa; ya daha yüksek oranda süt yağı ya da ithal ettiği farklı peynir mayası kullanıyor olmalıdır. Bunu anlamak adına ürünün yine aynı üretici firma tarafından Türkiye’de yaygın olarak sattığı İçim Kaşar Peynire bakıyoruz.

Baktığımızda dikkatimiz ilk çeken şey İçim Kaşar Peynirin de President ile aynı içeriğe sahip olmasıdır. Tek fark var; President Karaman’da üretilirken; İçim markalı peynirler Sakarya’da üretiliyor. Peki diğer kriterlere bakalım. Ürün President ile aynı oranda süt yağı içeriyor. Öyle ki; İçim peynir etiketlerinde de kuru maddede %45 oranında süt yağı içerdiğini görüyoruz. Bunun yanısıra ürün President ile aynı oranda kalsiyum ve tuz içeriyor. Bunun yanısıra İçim peynirde President’ten daha yüksek oranda Protein bulunuyor. Hal böyleyken; President peynirin 500 gramı 27,5 ₺’ye satılırken, İçim peynirin 700 gramı 27,5 ₺’ye satılıyor. Avrupalı markalar daha kaliteli algısıyla yüksek fiyat politikası güdüyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri