Yoğurt

Chobani® Çilekli Yunan Yoğurdu


Bugün daha önce yapmadığımız bir şey yapacağız. Türkiye’de bulunmayan bir ürünü inceleyeceğiz. Tabi bu özel bir inceleme – öyle ki inceleyeceğimiz ürün bir Türk tarafından yıllardan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilip, satılıyor. Erzincan’ın İliç ilçesinde süt ürünleri üreten bir ailenin çocuğu olan Hamdi Ulukaya, İngilizce öğrenmek için geldiği Amerika’da New York’un kuzeyinde kapatılmış bir yoğurt fabrikasını satın alıyor. Sıfırdan başladığı bu süreçte beş yıldan kısa bir sürede satışlarını 1 milyar doların üzerine çıkarak A.B.D.’nin en hızlı büyüyen markasını oluşturuyor; Chobani. Bugün Chobani markasıyla satılan Çilekli Yoğurt ürününü inceleyeceğiz.

Hamdi Ulukaya’nın yıllardan bu yana süregelen bu başarısı elbette göğsümüzü kabartıyor. Fakat gelin görün ki, ürünlerin tamamının üzerinde Greek Yoghurt yani Yunan Yoğurdu yazıyor. Hal böyle olunca da aslında tarihi bir fırsatı da kaybetmiş oluyoruz. Öyle ki, en temel geleneksel ürünlerimizden biri olan Yoğurt, dünyanın en çok tanınan ve yoğurt satışı yapan firması tarafından Yunan ismiyle satılıyor. Bunun sebeplerinden biriyse Chobani ürünlerinde aslında bizim süzme yoğurt olarak bildiğimiz yoğurdun kullanılıyor olması. Süzme yoğurt olarak bilinen nispeten daha akışkan ve tamamen yağsız sütten elde edilen bu yoğurt “Yunan yoğurdu” olarak adlandırılıyor.

Gelelim asıl meseleye; ürünün içeriğine. Ürünlerle ilgili her türlü içerik ve besin değeleri detayları web sitesinden de kolayca ulaşılabiliyor. Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Yağsız yoğurt, Çilek ve Şeker kamışı. Evet üründeki şeker içeriği 3. Sırada yer alıyor ve ürün şekerden çok çilek içeriyor. Bu bizim alıştığımız içerikle ilgili ilk farklılığı ortaya koyuyor. Üründe ayrıca A.B.D.’de yaygın olarak kullanılan “cane sugar” yani şeker kamışı şekeri kullanılıyor. Ürün bu haliyle 150 gr.’lık tek pakette 14 gr. şeker içeriyor. Bu da yaklaşık 7 tane – A.B.D. standartlarına göre 3,5 tane küp şekere denk geliyor. Üründe ayrıca meyve pektini, limon suyu konsantresi ve renklendirmek amacıyla meyve ve sebze suyu konsantresi yer alıyor. Ürün koruyucu, renklendirici katkı maddeleri içermiyor. Üründe ayrıca doğal aroma vericiler kullanılmış fakat içerikte detayları verilmiyor.
Ürünün besin değerlerine baktığımızda ayrıca 11 gr. protein içeriği dikkat çekiyor. 150 gr.’lık tek paketten alınan 110 kcal enerjinin %40’ı proteinden geliyor – ki bu gerçekten yüksek bir oran olarak dikkat çekiyor.

Ürünün web sitesinde verilen bazı ilave bilgiler de aslında örnek olacak nitelikte. Öyle ki; üründe kullanılan yoğurt kültürünün detayları veriliyor. Buna göre üründe kullanılan yoğurtta yer alan canlı ve aktif bakterileri öğrenebiliyoruz; S. Thermophilus, L. Bulgaricus, L. Acidophilus, Bifidus and L. Casei. Gördüğümüz bu bakterilerin yoğurdun fermentasyon sürecinde önemli rol oynadığını ve yoğurdun kalitesini ve değerini gösterdiğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Yağsız yoğurt (Yağsız pastörize süt, Yoğurt kültürü), Çilek, Şeker kamışı, Su, Meyve pektini, Lokust bean gam, Doğal aroma vericiler, Limon suyu konsantresi, Renklendirici (Meyve ve sebze suyu konsantresi)
🔎Chobani Çilekli Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 110 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 11 gr.
👉Kalsiyum 155 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (150 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri