Genel

Mert Yağız’ın ölümü sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ilk kez resmi açıklama yapıldı; Kantin yeni denetlenmiş.


Ankara Keçiören’de bulunan bir ilkokulda henüz 1. sınıf öğrencisi Mert Yağız Köksal, okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki çikolatanın boğazında kalması sonucunda hayatını kaybetmişti. Önce iddia olarak ortaya atılan bu durum tarafımıza gelen teyitli ve tutarlı bilgiler ve bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı açıklaması sonrasında netlik kazanmıştı. Olayla ilgili olarak kesin otopsi sonucu henüz çıkmadı. Bunun yanısıra olaydan sonra ilk kez bugün Milli Eğitim Bakanlığı bir açıklama yayınladı. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamasında; “Bakanlık Maarif müfettişleri ilk incelemede, söz konusu kantin işletmesinin ilgili mevzuat gereği okulda oluşturulan komisyon tarafından 15 Kasım 2019 tarihinde denetlendiği görülmüştür. İddialara konu okul kantini işletmesinin sözleşmesi feshedilmiştir.”
ifadelerini kullandı. Yani yürürlükteki genelgeye aykırı olarak satılan bu ürünün satışının yapıldığı kantin işletmesi henüz 20 gün önce bu genelge kapsamında denetlenmiş. Bakanlığın bu denetleme çerçevesinde tutulan raporu ibret-i alem olarak yayınlaması ve bu raporda imzası olan yetkililerle ilgili suç duyurusunda bulunması gerekmektedir.

Açıklamanın devamında ayrıca söz konusu işletmenin hijyen şartları açısından da 29 Kasım 2019 günü yani sadece 10 gün önce denetlendiğinden bahsedilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama; “Soruşturmanın salahiyeti açısından sorumluluğu olabileceği düşünülen okul yöneticileri görevden uzaklaştırılmış olup, iddialara konu kantin sözleşmesi feshedilmiştir. Öğrencimizin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan ve eğitim camiamızı derinden üzen bu elim hadisede sorumluluğu bulunan kişiler hakkındaki soruşturma süreci hassasiyetle yürütülmektedir. Ayrıca söz konusu olayla ilgili adli makamlarca başlatılan soruşturma devam etmektedir.” ifadeleri yer almaktadır.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri