Gündem Özel

Savcılıktan açıklama; Mert Yağız’ı kantinden aldığı şırınga öldürdü.


Dün yayınladığımız yürek burkan haberle ilgili az önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama geldi. Açıklamada; “Mert Yağız Köksal’ın sabah 08:30’da okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki oyuncak sıvı çikolatayı yediği sırada nefes alamayarak fenalaşması üzerine yapılan tüm müdahalelere rağmen saat 09:10’da vefat ettiği, ölü muayene işlemnin yapıldığı ve kesin ölüm sebebinin tespiti amacıyla adli tıp kurumuna sevk edildiği, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği hususu kamuyouna saygıyla duyurulur.” İfadelerine yer verildi. Kısaca; Mert Yağız’ın “okul kantininden aldığı” şırınga şeklindeki çikolatayı yerken boğulduğu bulgumuz maalesef savcılık açıklamasında da yer buldu.

Aylardır ortaya koyduğumuz mücadelede tek bir şey söylüyorduk; Milli Eğitim Bakanlığı 2016’dan bu yana yürürlükte olan genelgeyi uygulasın. Genelgeyi uygulayarak denetim gerçekleştirsin ve bizim defalarca fotoğraflarla, videolarla, canlı yayınlarla ortaya koyduğumuz kantin rezaletlerine dur desin. Uygulasın ki; Sağlık Kurulu tarafından “Eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan” ürünler kantinlerde satılmasın.

Kaç kez kantinlerde satılan benzeri ürünleri, ne olduğu belli olmayan sprey kimyasalları paylaştık. Kaç kez kantinlerde çocukların aktivite ve dikkatleri üzerinde olumsuz etki bırakacak ürünleri gündeme getirdik. Kaç kez göz göre göre çocuklarımız bunlara maruz kalıyor dedik. Kaç kez hakaret yedik, kaç kez iftiraya uğradık. Ekmek parası dediler. Kiramızı çıkartamayız dediler. Bizden almasa marketten büfeden alıyor dediler. Daha bu sabah bir kantinci “Bu haberin yalan çıkarsa sana ne hakaretler edeceğim” demekten kendini alamadı. Dediler de dediler.

Şimdi biliyoruz ki hepsi kantinlerden apar topar bu şırıngaları topluyor. Zaten dün Mert Yağız can verirken birileri şırınganın markasını sökmedi mi? Marka değeri çok önemliydi çünkü. Çanak tuttukları bu rezaleti görmezden gelecek bu kişiler çok değil bir kaç gün sonra yine ahkam kesecek, hakaret edecek, ahlak ve vicdandan bahsedecekler. Buna çanak tutan başta bakanlık ve ilgililer olmak üzere herkes ama herkes Mert Yağız’ın ölümünden sorumludur. Kelimelerin bittiği yerdeyiz. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri