Gündem Özel

Şırınga çikolata ölümlerinin odağındaki firma web sitesini erişime kapattı!


İçimizi burkan ölümler sonrasında şırınga çikolatalardaki güvenlik sorunları ve beraberinde gündeme bir türlü gelmeyen meseleler artık yüksek sesle konuşuluyor. Mert Yağız’ın vefatına bugün de Diyarbakırlı Umut Bilgi’nin acı haberi eklendi. Bu acı vesilelerle çocuklara yönelik ürünlerin tartışılmaya başlaması belki de bu üzücü olaylar ve ihmaller zincirindeki tek ümit verici gelişme olarak dikkat çekiyor. Öyle ki, Mert Yağız’ın vefatıyla okul kantinlerindeki denetleme skandalları, Mert Bilgi’nin vefatıyla da çocuklara yönelik kontrolsüzce satılan bu ürünlerdeki güvenlik sorunları artık ulusal gündemde konuşuluyor. Belki bu evlatlarımız geri gelmeyecek fakat inanıyoruz ki; onların sayesinde milyonlarca çocuk daha sağlıklı bir geleceğe yürüyecek. Geçtiğimiz hafta bir paylaşımda; “Bedel ödenmesini mi bekliyorsunuz?” diye yazmıştık.

Maalesef bir Türkiye gerçeği olarak bu bedelleri küçük bedenlerle ödedik ve şimdi de yine ağır aksak işleyen kurumlardan görevlerini yapmalarını bekliyoruz.Önceki gün okul kantinlerinden, sonrasında Haber Global yayınında okuldaki ihmallerden ve ambalajdaki güvenlik sorunlarından bahsetmişken; dün akşam da Youtube ve benzeri platformlarda kontrolsüzce çekilen ve bu tarz ürünleri özendiren – sözde anne babaların çocuklarını resmen istismar ettiği videolardan bahsetmiştik.

Bugün ise olayın diğer bir boyutuna dikkat çekeceğiz. Bu ürünleri üreten firmalar ürünlerini tek tek raflardan toplarken, Mert ve Umut’un ölümüne sebep olan görsellerdeki ürün ile birlikte iddiaların odağındaki Bonart markasından akıl almaz bir hamle geldi. Tayaş Gıda firmasına bağlı Bonart markasına ait web sitesi erişime kapatıldı. İnternetin arşiv hizmetinden yararlanarak detaylarıyla incelediğimiz firmanın kapatılan web sitesinde ürünlerin kalite belgelerine ve helal sertifikasına sahip olduğu yazılıyor. “Eğlenceli, Renkli, Tatlı ve Mutlu” ifadeleriyle sunulan şırınga çikolatalar “dinamik AR-GE ekibi” tarafından üretilmiş. Fakat bu ölümler sonrasında firma bırakın özür dileyip hesap vermeyi; web sitesini kapatıp gitmeyi tercih etmiş. Aslında suçlu suçunu bu kapsamda itiraf etmiştir. Peki gereğini kim ne zaman yapacaktır? #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğiz
Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri