Gündem Özel

KKTC şırıngalı çikolataları toplatma ve satışını yasaklama kararı aldı.


Günlerdir hepimizi derinden etkileyen ölüm haberleri sonrasında oluşan kamuoyu ve haklı tepkilere rağmen ilgili bakanlıklardaki sessizliği bir türlü bozamadık. Öyle ki; gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili kamuoyunu rahatlatacak tek bir açıklama bile yapmadı. Az önce ajanslara düşen haber ise Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili bakanlıklarının yapmadığını KKTC Sağlık Bakanlığı’nın yaptığını gösterdi. Öyle ki; KKTC Sağlık Bakanlığı ölümlere sebebiyet verdiği ortaya çıkan Bonart markalı Şırınga çikolataları toplatma kararı aldı.

“Ülkemize de 36 koli ithal edilen Bonart marka creaminjector (kakaolu fındık kreması) ürüne ait ambalajla ilgili Türkiyede yaşanan üzücü iki olayın ardından Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığının ürün güvenliği ile ilgili olarak başlatmış olduğu araştırma sonuçlanana kadar söz konusu ürünlerin piyasa ve okul kantinlerinde satışının durdurulması hususunda bilgi ve gereğini saygılarımla arz ederim”

kktc sağlık bakanlığı

Açıklamada Türkiye’de “haksız rekabet” kılıfı altında resmi yazışmalar ve ulusal medya yayınlarında adeta sır gibi saklanan ürünün markası da açıkça yer aldı. Yazıya göre KKTC’ye ithal edildiği tespit edilen 36 koli Bonart marka Şırınga çikolatanın Türkiye’deki üzücü olaylar sonrasında toplatılmasına ve satışının yasaklanmasına “ivedi” olarak karar verildiği yazıyor. Ayrıca KKTC Sağlık Bakanlığı’nın yazısından Tarım ve Orman Bakanlığı’nın söz konusu marka ürünlerle ilgili “ürün güvenliğine ilişkin araştırma başlattığı” bilgisi yer alıyor. KKTC Sağlık Bakanlığı ayrıca söz konusu ürünün kantinlerde de satışının yasaklanmasına da karar verdi.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri