Gündem Özel

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklenen açıklama geldi; Mevzuata aykırı ürünler satılıyor.


Beş gün önce Ankara Keçiören’den gelen üzücü haber sonrasında kantinlerdeki denetimsizlik süreci ve başıboşluk ulusal düzeyde gündeme oturmuştu. Mert Yağız’ın hayatına mal olan bu denetimsizlik günlerdir tüm ülke gündeminde yoğun olarak yer aldı. Biz de aylardır sürdürdüğümüz mücadelemizin sonucunda böylesine üzücü bir haber vesilesiyle birçok ulusal yayın organında ve milyonlara ulaşan sosyal medya yayınlarımızla konuyu gündemde tutmaya, konuyla ilgili söylenmeyenleri söylemeye, bilinmeyenleri aktarmaya ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gereken denetimleri anlatmaya çabaladık. Günledir kendisinden tek bir cümle açıklama gelmeyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bütçe görüşmelerinde Mert Yağız’ın ölümü sonrasında ilk kez konuştu.

“Bunun merkezinde yatan evladımız, bizim açımızdan çok çok değerli. Şu andaki mevzuat, kantinde cips, kola benzeri ne varsa bunların hepsinin satışının yasaklandığını zaten ortaya koyan bir mevzuat. Mevzuata göre aykırı.”

milli eğitim bakanı ziya selçuk

Aslında günlerdir söylemeye çalıştıklarımızı, anlatmaya çalıştıklarımızı ve nedense bir türlü anlamayan belli bir kesime karşılık ikna etmeye çalıştıklarımızı Milli Eğitim Bakanı birkaç cümlede net olarak sıralamıştır. “Kantinlerde mevzuata aykırı ürünler satılıyor.” ifadesi bu anlamda çok değerlidir. Bu ifade hem yaptığı işin mevzuat kısmını bilmeyen birçok kantinciye, hem de üç kuruş fazla kazanmak uğruna denetimsizlikten beslenerek çocukları orta ve uzun vadede sağlık sorunlarıyla baş başa bırakmak isteyen bir kesime en etkili cevap olmuştur. Bunun yanısıra açıklamada “Mevzuat tam olmasına rağmen bunlar oluyorsa eksik yaptığımız işler var demektir” diyerek aylardır söylemeye çalıştığımız ve çoğu zaman hedef tahtasına oturtulduğumuz bu ihmalleri de kabul etmiştir. Bu açıklamanın kantinlerdeki denetimsizlik sürecini sona erdirmek üzere atılmış önemli bir adım olarak görmekte ve önemsemekteyiz.

“Mevzuat tam olmasına, yani yasak olmasına rağmen bu yapılıyorsa eksik yaptığımız bazı işler var demektir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK

Ziya Selçuk açıklamasının tamamında şunları söylemiştir;
“Bunun merkezinde yatan evladımız, bizim açımızdan çok çok değerli. Şu andaki mevzuat, kantinde cips, kola benzeri ne varsa bunların hepsinin satışının yasaklandığını zaten ortaya koyan bir mevzuat. Mevzuata göre aykırı. Diyelim ki trafikte çok yüksek hız yapmak nasıl yasaksa ve buna benzer bazı durumlar oluşuyorsa, kantinde istenmeyen bazı ürünlerin satışıyla ilgili elbette bazı durumlar var. Bu söz konusu spesifik durumda olduğu gibi, 29 Kasım’da Tarım Bakanlığının bir teftişinin olması, hemen aynı hafta okulun yönetiminin bir teftişinin olmasıyla ilgili bütün belgeler ortada. Ama bu, bizim daha fazla denetim yapmamız gerektiğini söylüyor. Daha fazla ilgilenmemiz gerektiğini de söylüyor. ‘Biz gereken denetimi yaptık ve bizim problemimiz bitti’ diye bunu söyleyemeyiz. Demek ki mevzuat tam olmasına, yani yasak olmasına rağmen bu yapılıyorsa eksik yaptığımız bazı işler var demektir. Biz bunu yapmakla yükümlüyüz. Bununla ilgili çalışıyoruz.”Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri