Gündem Özel

Çocukları ölüme götüren Bonart marka şırınga çikolatalar satılmaya devam ediyor.


Önceki hafta yürekleri burkan ve tüm hafta boyunca gündemden düşmeyen çocuklarımızın ölüm haberi sonrasında gözler Bonart markalı şırınga çikolataya çevrilmişti. Öyle ki, Gıda Dedektifi’nin ilk andan itibaren sizlerden aldığı teyitli bilgiler çerçevesinde hızla bir süreçte detaylarını açıkladığı bu olayın günler sonra savcılık açıklamasıyla birlikte “Şırınga çikolatanın kapağı” sebebiyle gerçekleştiği ve kapağın çocukların boğazına kaçarak nefes borularını tıkadığı kesinleşmişti. Her iki çocuğun da nefes borularını tıkayan kapak otopsiyle çıkartılmıştı. Dün Köksal ailesinin avukatı ile iletişime geçmiş ve bazı yayın organlarında yayınlanan kamera görüntülerinden duyulan rahatsızlığı dile getirmiştik. Köksal ailesi oğullarının vefatının acısını yaşarken, bu görüntülerin medyaya servis edilmesi ailenin üzüntüsünü katlamıştı ve bu durumun ardından da aile avukatı mahkemeden bu görüntülere yayın yasağı getirilmesini talep etmişti. Dünden itibaren biz de ailenin avukatıyla sürekli olarak irtibatta olduğumuzu ve ilk andan itibaren gündemden düşürmemeye çalıştığımız bu vahim olayla ilgili takibi sürdürdüğümüzü belirtelim.

Acı hala yüreğimizde tazeyken, geçtiğimiz hafta sesleri çıkmayan bazı odaklar da bugün yaptığımız bir paylaşım üzerine hortladı. Tarım ve Orman Bakanı’nı açıklama yapmamakla ve konuya sessiz kalmakla eleştirdiğimiz bir twit sonrasında çoğu siyasi odaklı bazı kişiler hakaret ve küfürlerle hesabımızı ve hesap sahibimizi hedef aldı. Özellikle Mert Yağız’ın vefat ettiği okulda görevli öğretmenlerin “kantinde şırınga satılmıyordu” demesi için tehdit edildiği iddialarını yansıttığımız twit üzerinden iftiralarını yoğunlaştıran bu vicdansız odaklara cevap aile avukatından geldi; öğretmenlerin tehdit edilmesi süreciyle ilgili de önemli gelişmeler oluyor. Önceki gün de ortaya çıkan ifadelerde kantin görevlisinin söz konusu şırıngayı sattığını itiraf ettiği paylaşılmıştı.

Bu çerçevede bugün sizlerden gelen iki fotoğraf bu olayı bir kez daha gündemde neden tutmamız gerektiğini gözler önüne serdi. Yalova’dan ve Osmaniye’den iki farklı marketten gelen fotoğraflarda Ankara ve Diyarbakır’da iki çocuğumuzun ölümüne sebep olan Bonart markalı şırınga çikolataların satışının devam ettiği görülüyor. Ürünlerle ilgili ne bakanlık ne de firmanın bir toplatma kararı uygulamadığı anlaşılıyor. Hatırlarsanız birkaç gün önce KKTC Sağlık Bakanlığı söz konusu ürünleri ülke genelinde toplatma kararı almıştı. Fakat bütçe görüşmesinde ter döken bakanlık yetkilileri ve “otopsi raporunu bekliyoruz” dedikten sonra otopsi raporunun aileye açıklanmasına rağmen açıklama yapmaktan kaçınan firma söz konusu ürünle ilgili herhangi bir önlem almamış gibi gözüküyor. Her iki işletmenin de tarafımızca Alo174 üzerinden ilgili Tarım Orman Müdürlüğü’ne iletildiğini söyleyelim.

Konuyla ilgili bir başka detaya gelelim. Çocukların boğulmasına sebep olduğu savcılık açıklaması ve otopsi raporlarıyla kesinleşen ve hala satışta olduğu bugünkü fotoğraflardan anlaşılan Bonart markalı şırıngaların fotoğraf üzerinden etiket incelemesini gerçekleştirdik. Ürün etiketinde ürünün ambalaj güvenliğiyle ilgili çok önemli bir detay görülüyor. Fakat bu detay öyle küçük ve anlaşılması güç şekilde ambalaja yansıtılmış ki; biz bunu yüksek oranda zum yaparak ancak görüyoruz. Gördüğümüz logoda bir bebek üzerinde 0-3 ifadesi yer alıyor. Bu logoyu araştırdığımızda – ki bazı oyuncaklarda dikkat çekmektedir – ambalaj güvenliği açısından 0-3 yaş çocukların tüketimine uygun olmadığına vurgu yapmaktadır. Yani bu ürün 0-3 yaş çocuklar için boğulma riski taşıdığından dolayı uygun değildir. Fakat görülen o ki; ürün 7 yaşındaki çocuklarda da bu güvenlik kriterlerini geçememektedir. Ürünün ivedilikle piyasadan toplatılması gerekmektedir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri