Özel Araştırma

“Artık daha yumuşak” diye satışa çıkan yeni Eti Topkek’te bakın neler değişmiş?


Bugünkü Eti Topkek yayınımız sonrasında markette yaptığımız inceleme sırasında rastladığımız bir ifade dikkatimizi çekti. Eti Topkek ambalajının ön yüzünde “Şimdi daha yumuşak” ifadesini görür görmez; “Allah Allah! Ne değişti ki acaba?” diyerek hemen ambalajın arkasını çevirdik. İlk olarak dipnota baktık; “Pişirme prosesinde yapılan değişikliklerle ürün daha yumuşak hale getirildi” ifadesini gördük. Sonra da içerik ve besin değerleri tablosuna bakarak “gerçekle” yüzleştik. Ürünün gerek içeriğinde gerekse besin değerlerinde ciddi değişiklikler var. Sözde tüketiciye karşı “dürüst” olan bu ulusal firmalarımız, bu dipnotlarla tüketiciyi güya bilgilendirirken, aslında kandırdıkları gerçeğiyle de Gıda Dedektifi sayesinde yüzleşiyorlar. Ürünün pişirme prosesindeki değişimleri bilemeyiz, bildiğimiz tek şey tüketiciye eksik bilgi verildiğidir.

Öyle ki; ürünün bir önceki versiyonuyla karşılaştırıldığında ciddi değişimler görülüyor. İlk olarak ürünün tek adedinin 40 gr.’dan 35 grama düşürüldüğünü söyleyelim. Bu “gizli zam” olayın bir boyutu. Gelelim şu “daha yumuşak” boyutuna. Ürünün içeriğine baktığımızda fındık oranından kakao oranına, yağ oranından kalori değerine, yumuşaklığı sağlayan nem vericiden lif miktarına kadar birçok değerde farklılıklar görülüyor.

Üründe daha önce %6,1 olan fındık oranının %5,7’ye düştüğünü görüyoruz. Kakao oranında da yine %2,9’dan %2,7’ye bir düşüş var. Başka bir deyişle 1 kg. Eti Topkek’te kullanılan fındık miktarı 174,3 gramdan, 162,85 grama düşüyor.Yani firmanın her 1 kg. üretiminden 11 gr. daha az fındık kullanıyor. Benzer şekilde her 1 kg. üretimde 5,7 gr. daha az kakao kullanıyor. Buna ek olarak 100 gr. üründeki 21,9 gr. olan yağ oranı 28 grama yükseliyor. Yani ürün daha yumuşak yapılırken; aslında “daha yağlı” hale geliyor. Bu haliyle üründeki kalori oranı da artıyor. Öyle ki, 35 gr.’lık tek adet ürün 147,7 kcal’den 161,7 kcal’ye yükseliyor. Üründe değişimler bununla sınırlı değil. Glikoz-fruktoz şurubu yerine İnvert şeker şurubuna geçiliyor. Ayrıca, süt tozu kullanımı; yağsız süt tozuna dönüşüyor. Üründeki içerik sıralamasından koruyucu miktarının da arttırıldığı anlaşılıyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri