Özel Araştırma

Sucuklarında domuz eti tespit edilen firma yeni isimle üretime devam ediyor.


Önceki ay Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından taklit ve tağşiş listesinde sucuk ve salamlarında kanatlı et ve domuz eti katkısı tespit edilen Gurme Gıda yeni markasıyla piyasaya dönüş yaptı. Önceki hafta boyunca tarafımıza gelen şikayetleri araştırarak ulaştığımız bilgiler çerçevesinde ilk etapta Carrefour mağazalarında satışa başlayan Bifet markalı ürünler Gurme Gıda tarafından üretilmektedir. Bifet markasıyla üretilen ürünlerde kanatlı eti veya domuz eti katkısı olup olmadığını bilmiyoruz fakat ürünlerin daha önce bu konuda taklit ve tağşiş listesinde yer alan firma tarafından üretildiği kesinlik kazandı.

Firmanın gerek üretici adresi gerekse web sitesi üzerinden Gurme Gıda ile bağlantılı olduğu kesin olarak anlaşılabiliyor. Gurme Gıda kamuoyuna yaptığı son açıklamada ürünlerinde domuz eti olmadığını savunmuş ve bu durumun analiz raporları ve bakanlığın resmi yazılarıyla açık ve net olduğunu belirtmişti. Fakat bu iddiada olmasına rağmen analiz raporları ve bahsi geçen belgeler yayınlanmadı, firma da isim değişikliğine giderek piyasaya yeniden ürün çıkartmaya başladı.

12.10.2019 tarihli Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan listede Gurme Gıda isminin geçmesinden son derece üzüntü duymaktayız. Zira Gurme Gıda olarak tağşiş yapıldığına yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu, aksini ispatlayan belgelere sahip olduğumuzu beyanla, söz konusu iddialar neticesinde tüm ürünlerimiz üzerinde uluslararası standartlarda yüzlerce analiz yapılmış ve analiz sonuçlarında hiçbir şekilde tağşiş yapıldığına dair tespite rastlanılmamıştır.

gurme gıda firma açıklaması

Firmanın açıklama yaptığı 12 Ekim tarihinden sadece 13 gün sonra 25 Ekim 2019’da www.bifet.com.tr adresini rezerve ettiği ve Gurme Gıda adına tescil ettiği görülüyor. Firmanın geçen süreçte üretimlerine devam ettiği ve geçtiğimiz hafta sucuk, salam, pastırma ve kavurma ürünlerini Bifet markasıyla piyasaya sürdüğü görülüyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri