İlave Şekersiz, Kefir Ayran ve Boza

Eker Probiyotik Ayran


Bu haftasonu raflarda farkettiğimiz yeni bir ürünü inceleyeceğiz; Eker Probiyotik Ayran. Geleneksel fermente ürünlerimizden olan ayranın ilave probiyotik içeren ve sanıyoruz ki kefir ürünlerine karşılık piyasaya çıkartılan bir çeşidi olarak dikkat çekiyor. Ürün aynı markanın normal ayranlarına göre 1 ₺ fark ile 1 litrelik şişelerde satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda İnek sütü, Su, Tuz, Ayran kültürü ve Probiyotik mikroorganizmalar olduğunu görüyoruz. Yani endüstriyel olarak üretilen ayranlara ilave olarak üründe probiyotik bakteriler ilave edilmiştir. Neler ilave edilmiş diye baktığımızdaysa; iki farklı laktik asit bakteri türü; Bifido bacterium, Lactobacillus Acidophilus görüyoruz.
Aslında probiyotik özelliği olan iki temel mikroorganizma türünden bahsediyoruz. Bu türlerin de kendi aralarında çeşitlendiğini biliyoruz. Üründe Lactobacillus bakterisinin çeşidi belirtilirken, Bifidobacterium bakterisinin çeşidi belirtilmemiştir. Fakat genel itibariyle baktığımızda sindirim sisteminin mikrobiyal dengesini düzenleyerek konakçı sağlığı üzerinde yararlı etkileri olan canlı mikrobiyal bileşenler olarak tanımlanmaktadır. Laktik asit bakterileri başta olmak üzere yararlı bakterilerin crohn hastalığından kolite, diyareden kansere kadar birçok hastalıkta olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanısıra örneğin; Lactobacillus Acidophlius bakterisinin kabızlığı gidermedeki etkisi de ayrıca kanıtlanmıştır. Bu haliyle özellikle çocuklarda probiyotik ürünlerin kullanılması önem kazanmaktadır. Yoğurt ve ayran gibi gıdaların doğal halleriyle zaten bu yararlı bakterileri taşıdığını belirtelim.

Gelelim tekrar ürüne; ürünün etiketinden aslında içeriğindeki bakteri miktarı da görülebilmektedir. Bu da normal bir ayran ya da yoğurttan daha yoğun probiyotik kaynağı olduğunu ortaya koyuyor. Bu haliyle ürünün “1 ml’de en az 1 milyon yaşayan probiyotik bakteri içerir” notunu görüyoruz. Yani kefire denk diyebileceğimiz bir probiyotik kaynaktan bahsediyoruz. Burada bir not düşelim; bakterilerin halihazırda süt üreticisi olan Eker firması tarafından mı üretildiğini yoksa ithal edilerek mi ürüne eklendiğini etiket üzerinden bilmiyoruz.

Son olarak ürün içeriğinde dikkatimizi çeken diğer bir unsur; tuz oranı. Ürünün 100 ml.’de sadece 0,5 yani binde 5 oranında tuz içerdiğini söyleyelim. Böylelikle ürün salt tuzlu bir ayrandan ziyade, probiyotik kaynağı bir içeceğe dönüştürülmüştür. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize ve homojenize inek sütü, Su, Tuz, Ayran kültürü, Probiyotik mikroorganizma (Bifidobacterium ve Lactobacillus Acidophilus – en az 1×106 kob/g)
🔎Eker Probiyotik Ayran Besin Değerleri
👉Enerji 86,4 kcal
👉Karbonhidrat 7 gr.
👉Yağ 4,6 gr.
👉Protein 4 gr.
👉Tuz 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek su bardağı (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri