Barlar

Snickers Yer Fıstıklı Bar


Bugün bir paylaşımımız sonrasında sorulan ve hiç paylaşmadığımız bir ürünü inceliyoruz; Snickers. Ürün aslında çok uzun yıllardır ülkemizde satılan ithal bir üründür. Menşei: Hollanda olan Snickers 50 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün tek paketi 241 kcal gibi hayli yüksek bir enerji veriyor. Aldığı bu kaloriyle yetişkin bir birey yarım saat koşabiliyor.

Gelelim ürünün içeriğine; ürünün ilk 3 sırasında; Şeker, Glikoz şurubu ve yer fıstığı yer alıyor. Üründe ilk 2 sırada dikkat çeken ilave şeker içerikleri ve özellikle mısır kaynaklı glikoz şurubu etkisiyle ürün tam bir şeker bombasına dönüşüyor. Öyle ki, 100 gr.’da 52 gr. şeker içeriyor – ki bu da 50 gr.’lık tek pakette 26 gr. yani tam 13 tane küp şekere denk geliyor. Yani bu ürünü çayla tükettiğinizde çayınıza tam 13 tane küp şeker atmış oluyorsunuz. Ürünün bu haliyle verdiği kalorinin %43’ü ilave şekerden gelmektedir. Üründe ayrıca laktoz yani süt şekeri bulunduğunu da söyleyelim.

Üründe yer fıstığından gelen yağın yanısıra ilave ayçiçek yağı, süt yağı ve elbette palm yağı da bulunuyor. Ürün bu haliyle 50 gr.’lık tek adette 11 gr. yağ bulunuyor. Bunun 4 gramı doymuş yağdan oluşuyor. Yani üründen alınan kalorinin %14’ü doymuş yağdan geliyor. Bu iki kritere göre ürün Dünya Sağlık Örgütü’nün koyduğu %5 ve %10’luk kriterleri sağlamamaktadır.

Son olarak ürünün protein içeriğine bakalım. Öyle ki; ürün 50 gr.’lık tek pakette içerdiği 4,3 gr. protein ile dikkat çekiyor. Bu oran hem yer fıstığından, hem yumurta beyazı tozundan hem de süt proteininden gelmektedir. Üründe koruyucu bulunmuyor fakat emülgatör olarak Soya Lesitinine rastlıyoruz. Ürün ayrıca doğal vanilya aroma vericisi içermektedir. Ürün etiketinde “Domuz yağı içermez” uyarııs yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Glikoz şurubu, Yer fıstığı, Yağsız süttozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Ayçiçek yağı, Laktoz, Süt yağı, Peynir altı suyu tozu, Palm yağı, Tuz, Emülgatör (Soya lesitini), Yumurta beyazı tozu, Süt proteini, Doğal vanilya aroma vericisi.
🔎Snickers Besin Değerleri
👉Enerji 241 kcal
👉Şeker 26 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 4,3 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (50 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri