Özel Duyuru

Gurme Gıda firması yetkilileri canlı yayında yaşanan süreçle ilgili açıklamalarda bulundular.


Gurme firması geçtiğimiz aylarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Taklit ve Tağşiş listesinde “domuz eti” tespitiyle yer almıştı. Süreç boyunca Gıda Dedektifi’nde tarafsız ve bağımsız yayınlarımızla kamuoyunu bilgilendirmiştik. Önceki günlerde ise firmanın marka değişikliğine giderek Bifet ismiyle yeniden piyasaya döndüğünü yayınlarımızla ortaya çıkmıştı. Bu süreçte yaşananları ve “domuz eti” tespitiyle ilgili detayları anlatmak üzere firma Genel Müdürü Haluk Odabaşı tarafımıza ulaşmış ve dün sizlere sunduğumuz anket sonrasında da %76 oranında oy ile firmaya #SözHakkı vermeye karar vermiştik. Bu akşam Instagram ve Youtube üzerinden yaptığımız canlı yayınla Gurme firması yetkilileri söz hakkını kullanarak açıklamalarda bulundu. Yayının tamamını profildeki link üzerinden izleyebilirsiniz.

Özet ile aktarırsak; firma yetkilileri aktardıkları belgeler ve bilgiler çerçevesinde sürecin başından itibaren ürünlerinde “domuz eti” tespitinin analiz yönteminden kaynaklı bir hata olduğunu, ürünlerinde domuz eti değil, “domuz DNA”sı tespit edildiğini fakat üretimde hiçbir şekilde domuz eti kullanılmadığını belirttiler.

Bu durumun da gerek bakanlık belgeleri gerekse analiz raporlarıyla net olarak ortaya konduğunu aktardılar. Yapılan araştırma sonrasında söz konusu DNA bulaşmasının tek bir hattan kaynaklandığını tespit ettiklerini ve bu hattı araştırdıklarında hatta avcılık yapan bir personelin çalıştığını tespit ettiklerini, sınırlı sayıdaki üründeki DNA bulaşmasının bu sebeple gerçekleştiğinin DNA raporlarıyla kesinlik kazandığını belirttiler. Firma, söz konusu süreçte bakanlığın tespit ettiği 2 ürün haricinde 8 farklı üründe daha bu durumu tespit ettiklerini ilk kez Gıda Dedektifi yayınında açıkladı.

Söz konusu personelin Mayıs ayında iş akdinin feshi sonrasında hiçbir üründe domuz DNA’sına rastlanmadığını ve sürekli olarak analiz sürecinin devam ettiğini söylediler. Sorular üzerine isim değişikliği sürecine de değinen Gurme Gıda Genel Müdürü Haluk Odabaşı;  bu değişikliğin tedarikçi mağazalar tarafından talep edildiği ve bu yayınımız sonrasında ortaya çıkan bu durum üzerine de açıklama yapma gereği duyduklarını belirttiler. Süreçle ilgili tüm detayları yorumsuz olarak Youtube videomuzdan izleyebilirsiniz. Firmaya verdiğimiz #SözHakkı sonrasında karar elbette tüketicinin olacak. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri