Özel Araştırma

Okul kantinlerindeki skandal ürünler bitmek bilmiyor; şimdi de Okul Gıdası logosuyla MSG’li mısır cipsi satılıyor!


Bugün Samsun’dan bir takipçimizin “Okul logosu adı altında bu kandırmaca ve rezalet durdurulmalıdır” ifadeleriyle gönderdiği fotoğraflarda üzerinde “Okul Gıdası logosu” bulunan bir mısır cipsi görülüyor. Ürünün etiketine ilk olarak baktığımızda “%50 daha az yağlı” ve “fırında kurutulmuş” gibi olumlu ifadeler yer alsa da; ürünün içeriği bizlere her şeyi açıkça ortaya koyuyor. Üründe Palm yağının yanısıra; toz glikoz şurubu ve MSG yani monosodyum glutamat yer alıyor. Bu haliyle bu ürünün okul kantinlerinde çocuklarla buluşacak kriterlerde olmadığı açıkça görülmesine rağmen, bu ürünler ambalajlarındaki logo ile birlikte kantinlerde “güvenilir gıda” sınıfında satılıyor.

Eylül ayında okulların başladığı dönemde benzer şekilde içeriğinde MSG bulunan bir cipsin kraker adıyla kantinlerde satıldığını da yine hesaplarımızda dile getirmiş ve bu konuda önemli bir farkındalık oluşmasına katkı sağlamıştık. Yayınımız sonrasında Okul Gıdası logosu yeniden değerlendirilme sürecine alınmış ve maalesef düzenleme gelen baskılar sonucunda ertelenmişti.

Fakat bu erteleme kararı bu ve buna benzer ürünlerin okul kantinlerine girişlerinin devamına yol açmasıyla kalmadı, ürünler logoyu kullanarak sözde “güvenilir” gıda sınıfına girdiler. Bu haliyle uygulamanın hiçbir hükmünün bulunmadığı ve söz konusu bileşenleri içeren ürünlerin Okul Gıdası olarak satılamayacağı açıkça görülmektedir. Bu çerçevede denetimlerin daha titiz ve nitelikli şekilde yapılması, okul kantinlerinde çocukların sağlığına olumsuz yönde etki edecek ürünlerin izin verilmemesi gerekmektedir. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri