Meyve ve Sebzeler

Kokusuyla kış aylarının habercisi; Kestane


Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden birini inceleyeceğiz; Kestane. Kış geldiğinde evlerde kavrulmuş kestane kokusu herhalde herkesin hoşuna giden ve kış soğuğunda evin sıcaklığını hissettiren ender şeylerden biridir. Hem oluşturduğu duygu, hem keyif veren tadı hem de yararlı içeriğiyle şimdi detaylarıyla inceleyeceğiz. Tek bir soyulmuş kestanenin yaklaşık 25 gr. olduğunu söyleyerek başlayalım. Ve 100 gr. üzerinden vereceğimiz değerlerin 4 adet soyulmuş kestane için geçerli olduğunu belirtelim.

Kestane kayıngiller familyasından castanea cinsini oluşturan ağaçlara ve bu ağaçların yenilebilir tohumlarına verilen genel bir isimdir. Kestane ismi de işte buradan yani “castanea” isminden gelmektedir. Bugün Avrupa Kestanesi olarak bilinen ve ülkemizde de yetişmekte olan Castanea Sativa türüne ait besin değerlerini paylaşacağız. İlk olarak kestanenin yüksek kalorili bir meyve olduğunu söyleyelim. Öyle ki; 100 gr. kestane 245 kcal enerji vermektedir. Bu enerji ise yüksek oranda kestanedeki karbonhidrattan gelmektedir. Karbonhidrat demişken; kestane aslında bir nişasta ve doğal şeker deposudur. Kestanede doğal haliyle; sofra şekeri olarak bildiğimiz sakkaroz, glikoz, fruktoz ve maltoz şekerleri ayrı ayrı bulunmaktadır. Fakat bu şekerlerin oranı yüksek değildir. Öyle ki, 100 gr. kestanede yaklaşık 6 gr. sakkaroz, glikoz ve fruktoz bulunmaktadır. Nişasta oranı ise daha yüksek olup 100 gr.’da yaklaşık 25 gr.’dır. Kestane bu karbonhidrat yüküne karşılık olarak 100 gr.’da ortalama 3 ila 5 gr. Lif içermektedir.

Yağ içeriğine baktığımızda; 100 gr.’da ortalama 2,2 gr. yağ içeren kestanede 93 mg. Omega-3 ve 776 mg. Omega-6 yağ asitleri bulunmaktadır. Kestane ayrıca düşük oranda doymuş yağ içermektedir. Bunların yanısıra 100 gr.’da 3,2 gr. Protein içermektedir. İçeriğinde 18 farklı aminoasit bulunduran kestanede ayrıca 100 gr.’da 70 mg. folat yani folik asitin doğal hali bulunmaktadır. 100 gr. kestane ayrıca günlük C vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Bunun yanısıra B6 ve K vitaminleri de yüksek oranda bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎Kestane Besin Değerleri
👉Enerji 245 kcal
👉Şeker 10,6 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 3,2 gr.
👉Lif 5,1 gr.
👉Omega-3 93 mg.
👉Omega-6 776 mg.
👉C vitamini 26 mg.
👉B6 vitamini 0,5 mg.
👉Folat 70 mcg.
👉Manganez 1,2 mg.
👉Potasyum 592 mg.
👉Fosfor 107 mg.
🔎Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri