İlave Şekersiz, Krema Sos ve Ezmeler

Koska Fındık Püreli Tahin Pekmez


Uzun süredir sorulan fakat marketlerde rastlayamadığımız bir ürünü inceleyeceğiz; Koska Fındık Püreli Tahin Pekmez. Ürüne önceki gün File marketlerde rastladık. 320 gr.’lık cam kavanozlarda satılan üründe ilave şeker ve ilave yağ bulunmuyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda Üzüm pekmezi, Tahin ve Fındık püresinden ibaret olduğunu görüyoruz. Üründe bu üç bileşen dışında herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor. İçeriği incelediğimizde %53 oranında üzüm pekmezi, %35 oranında tahin ve %12 oranında fındık püresinden oluştuğunu anlıyoruz. Bu da 320 gr.’lık tek kavanozda 38,4 gr. fındık demek oluyor. Üründe şeker içeriğinin üzüm pekmezinden, yağ içeriğinin susamdan ve protein ile lif içeriğinin ise fındıktan geldiğini genel olarak söyleyebiliriz. Bu da aslında tamamı ülkemizde yetişebilen doğru bileşenler kullanıldığında endüstriyel katkı maddelerine veya yüksek oranda şeker içeriklerine ihtiyaç olmadığını kanıtlamaktadır.

Gelelim ürünün besin değerlerine; ürün 100 gr.’da 500 kcal enerji içeriyor. Bu elbette yüksek bir kalori oranı – ki çoğunluğu susamdaki yağdan gelmektedir. Ürünün 100 gr.’da 29,4 gr. yağ içerdiğini ve bu yağın sadece 5,5 gramının doymuş yağ olduğunu belirtelim. Ürünün 100 gr.’da 46,1 gr. karbonhidrat ve 11,2 gr. Protein içerdiğini söyleyelim. Üründeki lif oranı ise 100 gramda 3,4 gr.’dır. Lif oranı karbonhidrat yüküne karşılık nispeten düşük kalsa da, özellikle üründeki protein oranı dikkat çekicidir.

Bu vesileyle en köklü geleneksel tatlarımızdan biri olan pekmeze de kısaca değinelim. Pekmez, köklü bağcılık kültürümüzün bir yansıması olarak tamamen Anadolu’ya özgü bir tattır. 1940’lı yıllarda ilk olarak Üzüm pekmezi üzerine başlayan teknik araştırmalar da göstermektedir ki – üzüm pekmezi bu geleneksel kültürün en köklü yansımasıdır. Pekmezin en önemli özelliklerinden biri üretim aşamasında sıcaklığın 60 ila 70 dereceyi geçmediğinden dolayı karamelleşme veya yapısal bozulma meydana gelmemesidir. Pekmezde yanık tat ve koku hissedilmemektedir. Şeker içeriği olarak bakıldığındaysa; üzüm pekmezinin aslında doğal olarak glikoz ve fruktoz kaynağı olduğu söylenebilir. Bunun yanısıra 2 yemek kaşığı üzüm pekmezinde 2 mg. demir ve 80 mg. kalsiyum gibi ilave mineraller bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Üzüm pekmezi (%53), Tahin (%35), Fındık (%12)
🔎Koska Fındık Püreli Tahin Pekmez Besin Değerleri
👉Enerji 500 kcal
👉Karbonhidrat 46,1 gr.
👉Yağ 29,4 gr.
👉Protein 11,2 gr.
👉Lif 3,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri