Yağlar

Rama Margarin


Bugün markette dikkatimizi çeken “yeni” bir üründen bahsedeceğiz. Aslında ürünün markası çok tanıdık, öyle ki özellikle 90’larda ve öncesinde Türkiye’de çokça satılan ve tereyağı, zeytinyağı gibi geleneksel tatlarımıza karşılık olarak “sağlıklı” algısıyla güçlü propagandası yapılan ürünlerden birini görüyoruz. Üzerinde “Yemekleriniz, kahvaltılarınız ve hamur işleriniz için %80 yağlı, tereyağ lezzeti” ifadeleriyle satılan Rama Margarin’i inceliyoruz.

Ürün 225 gr.’lık klasik margarin kutusunda satılıyor. Ürünün içeriğine baktığımızda; Palm ve Kanola yağları içerdiğini görüyoruz. Bu yağlarla ilgili etikette bir diğer veri dikkatimizi çekiyor; “İthal ve yerli yağlar kullanılarak Türkiye’de üretilmiştir.” deniyor. Üründe ayrıca tereyağ altı suyu tozu ve Aroma vericisi bulunuyor. Ürün daha sarı gözükmesi amacıyla Beta Karoten ile renklendirilmiştir.
Üründe emülgatör olarak Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri ve Ayçiçek lesitini kullanılmış. Genelde E470 olarak da bilinen yağ asitlerinin mono ve digliseritleri ifadesinin yanısıra üründe “Domuz yağı ve katkıları yoktur” ifadesiyle bu içeriğin de bitkisel yani soya kaynaklı olduğunu teyit edebiliyoruz. Ürün bunların yanısıra Koruyucu olarak Potasyum Sorbat, E vitamini ve %0,3 oranında tuz içermektedir.

Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 723 kcal enerji verdiğini belirtelim. 100 gr. üründe 80 gr. yağ bulunmaktadır ve bu yağın 35 gramı doymuş yağdan ibarettir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %43’ü doymuş yağdan gelmektedir. Ayrıca; 100 gr. üründe 0,8 gr. trans yağ bulunmaktadır. Bu da ürün etiketinde “Trans yağ yoktur” ifadesinin yer alması için yeterli kriterdir. 100 gr.’da 9 mg. E vitamini içerdiğini de belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Bitkisel yağlar (%80) [Değişen miktarlarda Palm, Kanola), Su, Tereyağı altı suyu tozu, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek lesitini), Tuz, Koruyucu (Potasyum Sorbat), Asitlik Düzenleyici (Laktik Asit), E vitamini, Aroma verici, Renklendirici (Beta Karoten)
🔎Rama Margarin Besin Değerleri
👉Enerji 723 kcal
👉Yağ 80 gr.
👉Karbonhidrat <0,5 gr.
👉Protein <0,5 gr.
👉Tuz 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri