Boza

Vefa Bozacısı Taze Boza


İlk olarak 31 Aralık 2019 tarihinde incelemesini yaptığımız Vefa Bozası yayınımız değişen içerik beyanları doğrultusunda 20 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.

gıda dedektifi

İlk kez geçtiğimiz yıl üzerinde besin değerleri tablosu eklenmesiyle yılların içeceği olan bozayı Vefa Bozası üzerinden incelemiştik. İlk kez geçen yılki ürün etiketinde kalori oranı dışında; karbonhidrat, yağ ve protein oranlarını öğrenirken, bu yıl üründeki içerik bilgisinde bir takım farklılıklar olduğu dikkatimizi çekti. Güncel içerik bilgisiyle 1 lt’lik plastik şişelerde satılan Vefa Bozasını yeniden inceliyoruz.

Ürünün içeriğine baktığımızda Su, Darı İrmiği ve Pancar şekeri ifadelerini görüyoruz. Geçtiğimiz yılki üründe Pancar şekeri ifadesi yerine mevzuata aykırı şekilde Kristal şeker yazıyordu ve bu ifadenin geçen yıldan bu yıla değiştirilen etikette düzeltildiğini fark ediyoruz. Geçen yıl yaptığımız paylaşımda etiket verileri doğrultusunda “Üründe bu üç bileşen haricinde herhangi bir ilave katkı veya koruyucu madde bulunmuyor.” ifadelerini kullanmıştık fakat bu yılki etikette pek de açıkça beyan edilmeyen bir koruyucu katkı maddesi olduğunu görüyoruz. Öyle ki, üründe Koruyucu olarak belirtilmeyen, açıkça da yazılmayarak E202 ifadesiyle geçiştirilen Potasyum Sorbat olduğunu açıkça belirtmemiz gerekiyor. Ürün etiketinde ayrıca geçen yıl etikette yer almayan Boza mayası ifadesi de eklenmiştir. Asıl merak ettiğimiz geçen yıl üründe koruyucu olup da etikete beyan edilmedi mi? Eğer böyleyse; firmaya tağşişten dolayı bir idari işlem uygulandı mı? Yoksa ürüne bu yıl mı koruyucu katkı maddesi eklendi? Bu soruların cevaplarını Tarım Bakanlığı veya Üretici firma verebilecektir.

Ürünün besin değerleri tablosuna baktığımızdaysa geçen yıldan farklı bir veriye rastlamıyoruz. Ürünün Besin Değerleri ml. değil gram cinsinden verilmeye devam ediliyor. Bu haliyle tek porsiyon Vefa bozası 200 gr. olarak nitelenmektedir fakat takdir edersiniz ki; 200 ml’lik bir ufak su bardağındaki ürün 200 gr.’dan daha yüksek miktardır. Biz yine de analiz verilerini yansıtması gereken yasal beyanlar üzerinden ürünün tek porsiyonunu 200 gr. kabulüyle ilerleyeceğiz.

Bu haliyle ürünün 200 gr.’lık tek porsiyonda 180 kcal enerji içerdiğini söyleyelim. Bu kalorinin yüksek oranda ilave şekerden kaynaklı olduğunu da hemen belirtelim. Öyle ki; ürün 200 gr.’lık tek porsiyonda 43,4 gr. Karbonhidrat içermektedir. Ürünün 100 gr.’da 1,2 gr. Protein içermesinden yola çıkarak yaklaşık olarak %12-13 oranlarında darı irmiği içerdiğini hesaplayabiliyoruz. Bu da darı irmiğinden gelen 9,5 ila 10 gr. Karbonhidrat demek oluyor. Bu hesaba göre ürünün 100 gr.’da içerdiği 21,7 gr. Karbonhidratın kalan 11,5 gr.’lık kısmının ürüne eklenen sofra şekerinden geldiğini anlıyoruz. Bu da 200 ml.’lik tek porsiyonda üründe ortalama 23 gr. yani yaklaşık 11 tane küp şeker bulunduğunu göstermektedir. Ürünün bu yüksek şeker oranına karşılık içerdiği lif oranı ise beyan edilmemektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Darı irmiği, Pancar Şekeri, Koruyucu (Potasyum Sorbat), Boza mayası
🔎Vefa Bozası Besin Değerleri
👉Enerji 180 kcal
👉Karbonhidrat 43,4 gr.
👉Yağ 0,4 gr.
👉Protein 2,4 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (200 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri