Gündem Özel

2020 Türkiye’sinde sokakta deve kesildiğine şahit olduk!


Bugün bir takipçimiz tarafından gönderilen bir fotoğrafta Şanlıurfa’da sokak ortasında bir devenin kesildiğini gördük. Önce inanamadık, inanmak istemedik. Sonra olayı teyit ederek Twitter ve Facebook hesaplarımızdan, Instagram story yayınlarımızdan sizlere ulaştırdık. 2020 Türkiye’sinde, bir de medeniyetin beşiği Şanlıurfa’da meydana gelen bu olay, çok derin anlamlarının yanısıra; ülkemizdeki denetim eksikliğini bir kez daha ortaya koydu. Öyle ki, ana caddede bir deve kesiliyor ve buna vatandaşlar cep telefonlarıyla tanık oluyor fakat kimse engel olmuyordu.

Neyse ki, ihbar üzerine zabıta ekipleri olay yerine gelerek suç üstü yakaladıkları bu şahısların işlettiği kasap dükkanını mühürleyerek, faaliyetten men ettiğini öğrendik. Gerek Eyyübiye Belediyesi gerekse Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin işyeri hakkında ayrı ayrı işlem yaptığını belirtelim. Yaptığımız yayında bu rezalete sebebiyet veren şahısların Şanlıurfalı vatandaşlarımız değil, Iraklı bir kasap olduğunu vurgulamıştık. Bir de bunu vurgulamak adına mevzuata aykırı olan Arapça tabelaları özellikle belirtmiştik. Fakat yine ithamlarla, hakaretlerle karşı karşıya kaldık. Konu özelinde; deveye yapılan zulmü, sokak ortasındaki rezaleti görmezden gelenler; bizi Arapça’dan rahatsız olmakla, ırkçılık yapmakla suçladılar.

Olayın özünü kaybetmeden buradaki problemin ahlaki kısmını da es geçerek; temel olarak mevzuata aykırı hal ve hareketlerin toplumda normalleştirilme sürecine asla katkıda bulunmayacağımızı, kanun ve yönetmeliklerin harfiyen uygulanması adına toplum yararına kim ne derse desin doğruları söylemeye devam edeceğimizi belirtelim. Gerek devenin usulüne uygun kesilmiyor olması, gerek ona yapılan çirkin ve kabul edilemez muamele, gerek hijyen kuralları, gerekse mevzuat hükümleri. Neresinden tutsanız, elimizde kalacak bir rezaleti; bir tabela olayına indirgeyenler... Bu tarz bilinçli provokasyonlara asla kulak asmayacak, teslim olmayacağız. Bunu bir prensip meselesi haline getirip, topluma ve devlet kurumlarına uygulayabilirsek; işte o zaman medeniyetimizin ve zengin kültürümüzün hakkını verebileceğimize inanıyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri