Meyve ve Sebzeler

Verita Hindistan Cevizi


Bugün uzun zamandır yayınlamayı planladığımız bir ürünü inceleyeceğiz; Verita Hindistan Cevizi. Ürün diyoruz fakat inceleyeceğimiz pakette sadece hindistan cevizi var. Yani kesilmiş, doğranmış, yıkanmış ve temizlenmiş yani yemeye hazır hale getirilmiş, 40 gr.’lık paketlerde satılan bir meyveden bahsediyoruz.

Aslında bu örnekle; paketli gıda ile endüstriyel gıda arasındaki farkı da net olarak ortaya koyabiliyoruz. Yani bir ürünün paketlenmesi ile endüstriyel olarak üretilmesi arasındaki farkı görebiliyoruz. Öyle ki; bu ürün hindistan cevizi haricinde herhangi bir katkı maddesi içermiyor. Fakat, paketli olarak satılıyor. Benzer şekilde birçok meyve, sebze, bakliyat için de geçerli bu durumda temel kıstasımızın ürünlerin paketli olup olmaması değil; içeriğinde endüstriyel katkı maddeleri olup olmamasıdır. Bu haliyle ürünün katkısız haliyle %100 hindistan cevizi olduğunu söyleyelim.

Ürünün paketli olmasının bir diğer avantajı ise, analizli bir ürün olmasıdır. Bu ithal meyvenin etiketinde yazmayan ilave bir bilgiyi iletelim; Pakette bulunan hindistan cevizi Fildişi ve Sri Lanka’dan getirilmektedir. Bu haliyle; Türkiye’ye ithal edilen Hindistan Cevizi’nin besin değerlerini de paket üzerinden net olarak görebiliyoruz. Bu haliyle; 40 gr.’lık pakette 142 kcal kalori bulunuyor. Ürün 6 gr. Karbonhidrat ve buna karşılık 3,6 gr. lif içeriyor. Yani bu ürünün tüketimi kan şekerinin dengesini alt üst etmiyor, hatta uzun süre tok kalmanıza destek oluyor.

Ayrıca; Hindistan cevizinin son yıllarda revaçta olan Hindistan Cevizi yağını da doğal haliyle bu üründe görüyoruz. Öyle ki; 40 gr.’lık tek paket 13,4 gr. yağ içeriyor. Bu yağın da 11,9 gramının doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Fakat burada bir parantez açmak gerekiyor. Her türlü gıdanın gerçek halinde olduğu gibi burada da hindistan cevizi yağının doğal olarak tüketildiğini yani bir rafinasyon ya da sıkım işleminden geçmeden vücuda girdiğini söylemek gerekiyor. Bu da özellikle doymuş yağ açısından zengin olan bu yağın, rafine şekilde alınmasından farklı olarak meyveden doğal yollarla alınması anlamına geliyor. Ürünün tek paketinde ayrıca 1,2 gr. Protein bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎Verita Hindistan Cevizi Besin Değerleri
👉Enerji 142 kcal
👉Yağ 13,4 gr.
👉Karbonhidrat 6 gr.
👉Protein 1,2 gr.
👉Lif 3,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (40 gr.) için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri