Özel Araştırma

Çocuklarımızı ölüme götüren şırınga çikolatalar göz göre göre satılmaya devam ediyor.


Geçtiğimiz ay hepimizi derinden üzen ölümler sonrasında tüm gözler işte bu şırınga çikolatalara çevrilmişti. Bonart markasıyla marketlerde ve yasak olmasına rağmen kantinlerde satılan bu çikolataların 0-3 yaş için ölüm tehlikesi taşıdığı ambalajında yer alan kapağı, önce Diyarbakır’da Umut Bilgi’nin, sonra da Ankara’da Mert Yağız’ın boğularak ölümüne sebep olmuştu. Olaylarda çocuklarımızı ölüme götüren süreçte ambalajdan okul yönetimine kadar uzadıkça uzayan bir ihmaller zinciri açıkça görülüyordu. Fakat ihmaller bitmek bilmiyor, üzülerek ve korkarak söylüyoruz ki; bu ürünler satılmaya devam ettikçe çocuklarımız yine benzer riskle karşı karşıyadır. Göz göre göre devam eden bu ihmal tablosu sonrasında tekrarlanacak olası bir ölümde sorumluluğu kim nasıl alacaktır?

Söz konusu ürünün henüz bu akşam Maltepe İdealtepe’de bulunan bir markette satıldığını fotoğraflarla belgeledik. Ürün dün akşam da İzmir-İstanbul otoyolunda bulunan bir akaryakıt istasyonunda takipçilerimiz tarafından tespit edilmiş ve tarafımıza iletilmişti. Bu iki işletme de tarafımızca bireysel olarak Alo174 hattına iletilmiş ve işletmelerin ivedilikle denetlenerek ürünlerin toplatılması talep edilmiştir.

Bundan önce de sizlerden gelen bilgiler ve fotoğraflar doğrultusunda 4 farklı işletmeyi Alo174 üzerinden bakanlığa iletmiş ve işletmelerde denetim yapılmasını talep etmiştik. Bu işletmeleri aynı zamanda twitter hesabımızdan ve story üzerinden yayınlayarak kamuoyuyla paylaşmış ve ürünlerin toplatılma ya da raftan kaldırılma süreçlerini hızlandırmaya gayret etmiştik. Bu işletmelerden üçünde ürünler kaldırıldı fakat İstanbul Ataşehir’deki bir işletmede önceki gün şikayetimiz üzerine yapılan denetimde ürünler tespit edilerek kaldırıldı. Bu haliyle görüyoruz ki; bu ürünler halen bakanlık tarafından toplu bir şekilde toplatılmıyor, bu yönde olağanüstü bir denetim gerçekleştirilmiyor. Ancak sizlerden gelen bilgiler doğrultusunda yaptığımız yayınlarla ve bireysel şikayetlerimizle ürünleri tek tek toplatmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda bir tek çocuğumuzu bile bu riskten uzak tutabiliyorsak, bu da yeterli olacaktır. Fakat bununla yetinmemesi gerekenler, üzerindeki sorumluluğun hakkını vermesi gerekenler, devletin sınırsız imkanını kullanmak yerine maalesef bizlerden bireysel talep beklemektedir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri