Özel Araştırma

Haribo ürünlerindeki jelatinin kaynağı nedir?


Uzun zamandır sorulan bir sorunun cevaplarını araştırıyoruz. Haribo markası bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıldan bu yana özellikle giyim mağazaları ve kitapevlerinde agresif satış kampanyasıyla dikkat çektiğimiz bir marka. Ürün içeriğinde yüksek oranda glikoz şurubu içermektedir. Bu kapsamda ürünlerin dünya çapındaki diğer üretimlerinde de yine yüksek oranda glikoz şurubu ve ilave şeker içerdiğini belirtmek gerekiyor. Ürünlerin içeriğinde bunun yanısıra tartışılan bir diğer bileşen ise jelatin. Jelatin bildiğiniz gibi; özellikle Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde domuzdan üretilen bir bileşen. Bu haliyle ülkemizdeki ürünlerdeki jelatin kaynağı çoğu zaman tartışmalara yol açmaktadır.

Bu kapsamda Haribo markasının Türkiye'de üretimini yaptığı ürünlerinde sadece sığır jelatini kullandığı uluslararası web sitesinde de belirtiliyor. Haribo'nun Türkiye'de üretim süreci ise 2001 yılına dayanıyor. 1993 yılından itibaren ülkemizde yumuşak şeker üretimi yapan ve "Çook şeker" markasıyla bilinen Pamir Gıda'nın tamamını satın alarak 2001 yılında Türkiye'de üretime başladığını öğreniyoruz. Firmanın Türkiye web sitesinde ürünlere ait Helal Sertifikası yer alıyor. Bunun yanısıra ürünlerin "Yerli Üretim" damgalı olduğu da vurgulanıyor. Bu haliyle Haribo'nun Türkiye'de üretilen ürünlerinde Helal sertifikalı Sığır jelatini kullandığını anlıyoruz.

Fakat firmanın Avrupa ve A.B.D.'de üretim yapan fabrikalarında üretilen Haribo ürünlerinin içeriğindeki jelatinin kaynağının domuz ürünleri olduğunu anlıyoruz. Uluslarası web sitesi üzerinden yapılan bilgilendirmede firma; Almanya, İngiltere, İspanya, Brezilya ve Fransa'da üretilen Haribo'ların domuz kaynaklı jelatin içerdiğini belirtiyor. Bu kapsamda ürünlerin etiketlerine bakarak üretim yerlerinden bu durumun anlaşılabileceği belirtiliyor. Yani ürünlerde jelatinin kaynağı yazmıyor. Bu haliyle Avrupa'da yaşayan ve bu konuda hassasiyete sahip olan takipçilerimiz üründeki jelatin kaynağını bu kapsamda anlayabilecektir.

Gelelim madalyonun bir başka kısmına; İsrail ise tüm bu tartışmaların uzağında, özellikle Kosher sertifikalı ürünlerde hiç riske girmeden Haribo ürünlerinde sığır değil; balık jelatini kullanılmasını sağlıyor. Bu haliyle İsrail'e özel olarak üretilen Haribo ürünlerinde Balık jelatini kullanılıyor. Bu da özellikle Kosher sertifikası konusunda hassas olan İsrail'de satılan bu ürünlerdeki sığır - domuz jelatini tartışmasına nokta koyuyor. Bu elbette ürünlerin maliyetini arttırna bir durum olarak dikkat çekiyor fakat tartışmalara son vermek adına önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.

Bunların yanısıra ürünlerindeki jelatinden kaynaklı sürekli olarak kolajen vurgusu yapan firma dünyanın hiçbir yerinde ürünlerindeki kolajen miktarını açıklamıyor. Ülkemizde bazı doktorlar tarafından "kolajen" içeriğinden dolayı "önerilen" bu ürünlerin yüksek oranda glikoz şurubu ve ilave şeker içermesi göz ardı edilerek kolajen miktarı bilinmiyor. Bu kapsamda firmadan bilgi alma çabamız devam ediyor. Firma tarafından bilgilendirme yapıldığında sizlere ileteceğiz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri