Gıda Takviyesi

Hünnap Keçiboynuzu Özü ve Vitamin içeren Gıda Takviyesi


Uzun zamandır sorulan ve bir süredir de reklamlarda görmeye başlanan bir ürünü inceleyeceğiz; Hünnap Keçiboynuzu Özü. İlk olarak ürünün gıda takviyesi niteliğinde eczanelerde satıldığını söyleyelim. Fakat ürünün keçiboynuzu özüne ilave edilmiş bir takım vitaminler içerdiğini belirtmek gerekiyor. Ürün 500 ml.’lik cam kavanozlarda satılıyor. Tek adet cam kavanoz 640 gr. ürüne denk geliyor.

KimÜretiyor Bir diğer detay ise Hünnap markasıyla satılan bu ürünün bir Private label yani fason üretim olmasıdır. Bu durum etiket üzerinde üreticinin TR-44-K-000277 sayılı işletme numarası üzerinden tespit edilebiliyor. Diğer ürünlerinde de benzer durumun söz konusu olduğu Hünnap markasının Keçiboynuzu Özü olarak eczanelerde sattığı bu ürün Malatya’da faaliyet gösteren Dutpınar Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti. Firması tarafından üretiliyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda Keçiboynuzu meyvesi yanısıra B3 vitamini, B12 vitamini, Folik asit, B6 vitamini ve Biotin içerdiğini görüyoruz. Üründe bu haliyle 10 ml yani 12,8 gr. ürün tüketildiğinde saydığımız bu vitaminler günlük ihtiyacın %15’i oranında alınmış oluyor. Ürün etiketinde keçiboynuzu özünden gelen vitamin ve mineraller ise ayrıca belirtiliyor. Fakat burada birim değerler kg. bazında verildiği ve az önceki vitamin değerlerine benzer şekilde günlük referans değerleri paylaşılmadığı için bir yanılmaya sebep olabiliyor. Öyle ki, 1 kg. keçiboynuzu özündeki mg. bazında bileşen değerlerinin verilmesi tüketiciyi bilgilendirmekten ziyade, üründeki bileşen değerini çok göstermeye yarıyor. Bu haliyle Hünnap markalı keçiboynuzu özü 100 gr.’da 94,3 mg. kalsiyum, 2,7 mg. demir, 1,48 mg. çinko, 1,2 mg. potasyum içeriyor. Buna göre örneğin; ürün günlük ortalama 1000 mg. alınması önerilen Kalsiyumu 10 ml.’de ancak 12 mg. yani günlük ihtiyacın %1’i oranında içeriyor. Benzer şekilde günlük 8 ila 18 mg. aralığında alınması önerilen demiri 10 ml’de ancak 0,3 mg. yani günlük ihtiyacın maksimum %3,7’si oranında içeriyor.

Yani üründeki keçiboynuzu özünün içerdiği demir, kalsiyum vb. bileşenler günlük ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğu gibi, ilave edilen vitaminler de 10 ml.’de %15 oranında karşılamaktadır. Ürün etiketinde yazdığı üzere gıda takviyeleri ilaç değildir, hastalıkların önlenmesi veya tedavi amacıyla kullanılmamaktadır. Bu bağlamda ürünün içeriğinde ilave şeker, koruyucu ya da katkı maddeleri olmaması benzeri gıda takviyelerinin yanında önemli bir artı olarak dikkat çekmektedir.

Buna ek olarak ürünün etiketinde kalori, protein, karbonhidrat ve yağ değerleri verilmemiştir. Bu haliyle ürünün 5 ml.’lik tek kaşığından alınan bu değerler bilinmemektedir. Ürün etiketteki bilgiye göre 100 gr.’da 1,6 mg. diyet lif içermektedir – ki bu keçiboynuzu özü için aşırı düşük bir değer olarak dikkat çekmektedir. Diğer bileşenlerdeki düşük değerler de üründe kullanılan keçiboynuzu özünün detaylarını öğrenmek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Keçiboynuzu meyvesi, B3 vitamini, B12 vitamini, Folik asit, B6 Vitamini, Biotin
🔎Hünnap Keçiboynuzu Özü ve Vitamin İçeren Gıda takviyesi Besin Değerleri
👉B3 vitamini 2,4 mg.
👉B12 vitamini 0,4 mcg.
👉Folik asit 30 mcg.
👉B6 vitamini 0,21 mg.
👉Biotin 7,5 mcg.
👉Magnezyum 6,8 mg.
👉Potasyum 0,15 mg.
👉Kalsiyum 12 mg.
👉Fosfor 10 mg.
👉Demir 0,35 mg.
👉Çinko 0,2 mg.
👉Lif 0,2 mg.
📌Not: Besin Değerleri günlük porsiyon (10 ml. ~12,8 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri