Gündem Özel

2020 yılının ilk Taklit ve Tağşiş listesi yayınlandı!


Yayınlanan listenin Eylül ayındaki listenin bir devamı niteliğinde olduğu ve 2018 yılı ile 2019 yılından parti no’lu ürünler içerdiği görülüyor. Eylül ayındaki listeden farklı başlıkların da yer aldığı listede genel itibariyle 13 başlıkta 229 firmaya ait 386 parti ürün yer alıyor.

2020 yılının ilk taklit ve tağşiş listesi; “Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir. 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.” ifadeleriyle kamuoyuna sunuldu.

tarım ve orman bakanlığı kamuoyu açıklaması

Listeye genel olarak baktığımızda Alkolsüz içecekler, Arıcılık ürünleri, Baharat, Bitki, çay ve kahve ürünleri, Bitkisel yağ ve margarin, Çikolata ve kakao ürünleri, Enerji içecekleri, Et ve et ürünleri, Kuruyemiş ve çerezler, Meyve sebze işleme, Süt ve süt ürünleri, Şekerli mamuller ve Takviye edici gıdalar başlıklarında toplandığı görülüyor.

Listenin tamamını https://gidadedektifi.com/wp-content/uploads/2020/01/Kamuoyu_Duyurusu_2020-1.pdf adresinden “Hedefi Farklı Kaydet” diyerek bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

#neyediğinizibilin

Bitki, çay ve kahve ürünleri başlığında tek sayfada 11 üründe yayınlanan siyah çaylarda gıda boyası tespiti yapıldığı dikkat çekiyor. Buna göre; Trabzon, Rize, Giresun ve Bursa’da üretilen çeşitli marka çaylarda boya tespiti yapıldığı görülüyor. Ürünlerin Of-sefa, Altınbaşak Prestij, Sergen Gold ve Elmas Gold gibi isimleri dikkat çekiyor.

Listede yer alan bir diğer dikkat çekici başlık ise; Bitkisel yağ ve Margarinler. Toplam 8 sayfada 83 ürüne ilişkin yayınlanan listede daha önceki taklit ve tağşiş listesinde de yer aldığı dikkat çeken firmalar var. Bunlardan biri Soliya Gıda. Firma Eylül ayında yayınlanan listede Besin Tek markalı ayçiçek yağıyla yer alırken, 2020 yılının ilk listesinde ise Ege Birlik Lima markalı zeytinyağıyla yer aldı. Firmanın listede yer alma gerekçesi ise aynı; gerekçe farklı tohum yağlarının tespiti olarak belirtiliyor. Genel itibariyle İzmir ve Bursa ağırlıklı olan listede çok sayıda zeytinyağında farklı tohum yağları tespiti yer alıyor.

Et ve Et ürünleri listesinin ilk kısmında lokanta, restoran ve kasaplarda tespit edilen taklit ve tağşişlere yer veriliyor. Toplam 10 sayfada toplam 105 ürüne yer verilen listede, geçmiş aylarda yayınlanan listedeki firmalar da dikkat çekiyor. Bunlardan biri; Canet. Firmanın geçmiş aylarda isim değiştirdiğini duyurduğumuz İstanbul Esenyurt’ta bulunan Doğan Araslı Bulvarı’ndaki şubesinde dana kıymada kanatlı eti tespit edildiği listeye yansıyor. Söz konusu tağşişin tarihi ise Mart 2019 olarak dikkat çekiyor. Listede daha önce de yer alan Şanlı Danacı markasının tekrar bulunduğu da görülüyor.

Listede ayrıca İstanbul’da Kağıthane, Pendik, Ümraniye, Bayrampaşa, Esenyurt, Sancaktepe, Şişli gibi farklı ilçelerden çoğunluğu dana etlerinde kanatlı eti tespiti yer alıyor. Bunun yanısıra Kayseri, Ordu, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Zonguldak, Elazığ gibi farklı şehirlerden de benzer tağşişler listede görülüyor. Listede Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren Zafer Sucukları Entegre Et Tesisleri firmasının ürettiği Afyon Zafer markalı dana sucukta kanatlı eti tespiti yer alıyor. Söz konusu tağşişin tarihi ise Ağustos 2019 olarak listedeki en güncel tarihlerden biri olarak dikkat çekiyor. Yine aynı firma tarafından üretilen Tekbir markalı dana sucukta da Temmuz 2019 tarihli kanatlı eti tespiti listede yer buluyor.

Listenin devamında bir diğer Et ve Et Ürünleri başlığı görüyoruz. Bu başlıkta da genel itibariyle domuz eti, at eti ve tek tırnaklı eti tespit edilen ürünler dikkat çekiyor. Liste 3 sayfada 20 farklı ürüne ait tağşişlere yer veriyor. Listenin en başında henüz geçtiğimiz hafta canlı yayında Söz Hakkı verdiğimiz Gurme Gıda’ya ait Gurme markalı Kangal fermente sucukta “Domuz eti tespiti” yer alıyor. Tespitin 9 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştiği listede belirtiliyor. Bu durum Gurme Gıda yetkilileriyle yaptığımız canlı yayında gündeme gelmiş ve yetkililer “listede yer alan partiler dışında da birkaç partide daha aykırılık tespit ettiklerini” belirtmişlerdi. Firma yetkilileri söz konusu durumun tağşiş değil, ava giden bir personelden kaynaklı bulaşma olduğunu savunmuş ve bu durumun bakanlıktan alınan resmi yazılarda da “bulaşma” ifadesiyle teyit edildiğini belirtmişlerdi.

Listede domuz eti tespit edilen diğer işletmeler ise; Fethiye’de faaliyet gösteren China Sun Chinese Restaurant, Serkul-1 ve Serkul-2 Restaurant, Kuşadası’nda faaliyet gösteren Karanfil Otel, Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren Akşömine Restoran ve Kebapçı Mehmet usta olarak dikkat çekiyor. Domuz eti tespitlerinin Adana kebap, Dana eti ve Dana biftek ürünlerinde tespit edildiği görülüyor. Söz konusu tespit tarihleri ise Temmuz ve Eylül ayları gibi listenin geneline bakıldığında daha güncel tarihler olarak dikkat çekiyor.

Bunun yanısıra Sakarya’nın Serdivan ilçesinde faaliyet gösteren Yüzet firmasının ürettiği Koşuoğlu ve Yüzet markalı sucuklarda at eti, İstanbul’un Tuzla ilçesinde faaliyet gösteren Deniz Börek Salonu’nda pide kıymasında at eti, Ankara’nın Mamak ileçsinde faaliyet gösteren Ata Döner restoranda et dönerde tek tırnaklı ve kanatlı eti, Amasya Merkez’de faaliyet gösteren Markam Et Döner restoranda da tek tırnaklı eti tespit edildiği listede görülüyor.

Listenin en dikkat çeken başlıklarından bir diğerine geldik; Süt ve Süt ürünleri. Toplam 10 sayfada 101 farklı ürüne ait tağşiş listesinde en dikakt çeken firma; Baltalı markasıyla bilinen Baltalı Gıda Hayvacılık San. ve Tic. Ltd. Şti.’dir. Firmanın 1935101 parti no’lu Tam Yağlı Keçi Peyniri’nde “İnek sütü” tespit edildiği tağşiş listesinde yer almaktadır.

Bunun yanısıra; listede çok sayıda eritme peynirinde bitkisel yağ ve nişasta tespitinin yanısıra, tereyağlarda da bitkisel yağ tespitleri yer alıyor. Buna ek olarak Gürler Süt firması tarafından Karşıyaka’da üretilen Güryaşam markalı yoğurtlarda Jelatin, Bitkisel yağ, Süt yağı harici yağ gibi tespitler dikkat çekiyor. Listede çok sayıda yoğurtta nişasta ve bitkisel yağ tespiti de yer alıyor.

Listenin tamamını https://gidadedektifi.com/wp-content/uploads/2020/01/Kamuoyu_Duyurusu_2020-1.pdf adresinden “Hedefi Farklı Kaydet” diyerek bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

#neyediğinizibilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri