Gündem Özel

Karalama kampanyası değil; Etiketin arkası!


Önceki gün yayınladığımız Mayonezlerdeki Hidroklorik asit paylaşımı 800 binden fazla kişiye ulaşarak önemli bir farkındalık oluşturdu. Birçok kişinin içeriğine bakmadan tükettiği ürünlerden biri olan Mayonez’de tuz ruhu olarak bilinen Hidroklorik asitin varlığı aynı zamanda gıda endüstrisinin ulaştığı boyutu da gözler önüne serdi. Fakat bu paylaşımımız da daha önceki birçok paylaşımda olduğu gibi üretici firmaları ve bazı kesimleri rahatsız etti. Tarafımıza gelen mesajlardan görüyoruz ki; tarafımıza herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınan firmalar, takipçilerimize ulaşarak yayınlarımızı “karalama kampanyası” olarak nitelendiriyorlar. Tukaş firmasının bu ifadesinin yanısıra; Unilever Türkiye de etikette açıkça belirtilen bu durumu duyurduğumuz yayının yanıltıcı olduğu görüşünü savunmaktadır.

Yayınımız tamamen tarafsız ve bağımsız yayın ilkeleri kapsamında hiçbir şekilde karalayıcı ya da yanıltıcı ifadeler içermemektedir. Etiketin ön yüzünde “Doğaya hep özen gösterdik” diyerek yeşiller içinde ambalajlar sunan firma, etiketin arkasında gözle zor görünen Hidroklorik asit bileşenini duyurduğumzu için kendisini “karaladığımızı” öne sürmektedir. Yine benzer şekilde “Daha hafif” sloganıyla ürünlerinde Hidroklorik asiti kullanan firmadan savunma “Türk Gıda Kodeksi’ne uygundur” ifadeleriyle gelmektedir. Yayınlarımızın neredeyse tamamında hiçbir firma tarafından üretilen hiçbir ürünün yasalara aykırı üretildiği iddia edilmemekte, bu iddiayı destekleyen hiçbir ifade kullanılmamaktadır. Kaldı ki, hesabımız tüketici farkındalığını arttırmaya yönelik paylaşımlarında her zaman firmalar tarafından beyan edilen içerik bilgilerini koşulsuz olarak kabul etmekte ve bunların gerçekliğini sorgulamaya açmamaktadır. Bunun yanısıra, her fırsatta Türk Gıda Kodeksi’ne dayanarak savunma yapan firmalar, yarın bu kodekste bir değişiklik olmayacağını garanti edemezler. Kodeks, sağlığa yönelik zararlar tespit edildiğinde ivedilikle değiştirilen, birçoğu da yurtdışından beklenen araştırmalar çeçrevesinde sürekli olarak değişime uğrayan mevzuatlardır. Burada yer alan bileşenlerin kullanımının mevzuata uygunluğu net olup, sağlığa uygunluğu ise her zaman tartışmaya açıktır.

Bu kapsamda, Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olduğu gerekçesiyle ürünlerinde kullandıkları Hidroklorik asit bileşenini yurtdışında “organik” ve “katkısız” olarak ürettikleri hangi ürünlerinde kullandıklarını açıklamaları gerekiyor. Eğer bu bileşemler yurtdışında kullanılmıyorsa, gerekçesi de tüketicilere açıklanmalıdır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri