Yoğurt

Eker Efsane Meyveli Yoğurt


Önceki gün Migros markette rastladığımız bir ürünü inceleyeceğiz; Eker Efsane Meyveli Yoğurt. Ürün içeriğine baktığımızda çilek oranı direkt olarak yazmasa da; yasal bilgilendirme kısmında üründeki meyve oranının %9 olduğunu anlıyoruz. Yani ürünün 125 gr.’lık tek paketinde 11 gr. çilek bulunuyor. Fakat içerik detaylarında bu oran verilmemekle kalmıyor, Çilek preparatı adı altında oran %25 olarak görünüyor. Bu oran tüketiciler tarafından çilek oranı olarak algılanabilir.

Üründe bulunan çilek preparatında çilekten çok ilave şeker bulunuyor. Üründe kullanılan inek sütü miktarı da yine belirtilmemiştir. Preparat ayrıca modifiye niaşsta, kıvam arttırıcı, asitliği düzenleyici gibi katkılar içeriyor. Ve elbette üründe çilek aroma vericisi bulunuyor. Bu da üründeki çilek koku ve tadını sentetik olarak desteklemeye yarıyor. Yani 11 gr. çilekten almanızın mümkün olmayacağı kadar çok ve elbette yapay bir çilek kokusu ve tadı sizi bekliyor. Üründe koruyucu ve renklendirici katkı maddeleri ise bulunmuyor.

Bu haliyle ürünün tek paketinden 139 kcal enerji alıyorsunuz. Ürünün tek paketinde çoğu ilave şekerden gelen 17,4 gr. şeker bulunuyor. Çoğu diyoruz çünkü üründeki sütten gelen laktoz oranını bilmiyoruz. Bunu aynı markanın sade yoğurtlar üzerinden hesaplamaya çalışalım; Eker Sade yoğurtlar 100 gr.’da 6,5 ila 7 gr. oranında Karbonhidrat yani Laktoz içeriyor. Bu haliyle 125 gr.’lık tek adet üründe yaklaşık 10 gr. karbonhidratın ilave şekerden geldiğini anlayabiliyoruz. Bu da tek adet üründe yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker olduğunu gösteriyor.

Ürün ayrıca tek pakette 5,3 gr. yağ ve 5,6 gr. protein içeriyor. Bu oranlar da referans aldığımız sade yoğurttaki besin değerlerini destekliyor. Üründeki yağ ve proteinin ilave bir katkı beyanı olmadığından sütten geldiğini söyleyelim. Üründeki lif oranı ise besin değerleri tablosunda belirtilmemiştir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize ve homojenize inek sütü, Çilek preparatı (%25) [Şeker, Çilek, Su, Modifiye nişasta, Kıvam arttırıcı (Pektin, Guargam), Aroma verici (Çilek), Asitliği Düzenleyici (Trisodyum Sitrat, Sitrik asit)], Yoğurt kültürü.
🔎Eker Efsane Meyveli Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 139 kcal
👉Şeker 17,4 gr.
👉Yağ 5,3 gr.
👉Protein 5,6 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (125 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri