Krema Sos ve Ezmeler

Gandola Crema Bianca


Önceki gün File marketlerde gördüğümüz bir ürünü inceleyeceğiz. “La qualitâ che si sente” yani “Hissettiğiniz Kalite” sloganıyla Gandola markası tarafından üretilen bu ürün İtalya’dan ithal ediliyor. Ürün üzerinde tamamen İtalyanca ifadeler yer alıyor. “Crema Bianca: Mandorle e latte” deyince daha havalı görünüyor diye düşünmüş olabilirler – ki bu ifadeler Türkçe’ye çevrilmemiş. “Beyaz krem” isimli bu ürün Badem ve süt vurgusuyla satılıyor.

Ürünün arkasındaki etikette ise içerik ve besin değerleri bilgileri mevzuata uygun olarak Türkçe sunuluyor. Ürün 350 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.
Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Süt proteini olduğunu görüyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak Palm ve Ayçiçek yağı kullanılmış. Türkçe içerikte olmasa da İtalyanca içerikte Ayçiçek yağı oranı %2,4 olarak belirtilmiştir. Yani üründe 100 gr.’da yer alan 34 gr. yağın sadece 2,4 gramı ayçiçek yağıdır. Üründe aağırlıklı olarak Palm yağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu haliyle ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı %19 olarak hesaplanıyor.

Üründe ilave şeker ilk sırada yer alıyor demiştik. Bu haliyle 100 gr.’da 58 gr. Şeker içeriyor. Bu haliyle üründeki ilave şekerden gelen kalori oranını %40 olarak hesaplanıyor – ki doymuş yağ ile birleştirildiğinde iki oran %60’a ulaşıyor. Bu da ürünün “sağlıklı” bir alternatif olamayacağını gösteriyor. Gelelim üründeki süt ve badem oranına. Üründe süt proteini yanısıra %7 oranında badem, %6 oranında da yağsız süt tozu bulunuyor. Ürün ayrıca laktoz ilavesi ve Emülgatör olarak Soya Lesitini içeriyor. Üründe son olarak yapay aroma verici; Vanilin yer alıyor.

Ürünün 100 gr.’da 567 kcal enerji verdiğini belirtelim. 100 gr. üründe 59 gr. karbonhidrat yüküne karşılık lif oranı ise sadece 1,5 gr. olarak dikkat çekiyor. 100 gr. ürün 5,5 gr. Protein içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Bitkisel yağlar [Palm, Ayçiçek (%2,4)], Süt proteini, Tatlı badem (%7), Yağsız süt tozu (%6), Laktoz, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔎Gandola Crema Bianca Besin Değerleri
👉Enerji 567 kcal
👉Şeker 58 gr.
👉Yağ 34 gr.
👉Protein 5,5 gr.
👉Lif 1,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri