Özel Araştırma

Altı üstü bir limondu, Endüstri onu bulandırıp bize sundu!


Bundan 3 yıl önce Kemal Kükrer markasının tüm üretim tesislerini ve marka haklarını alan Japon Ajinomoto firması, bugün raflarda bulunan bazı ürünlerde gıda endüstrisinin etkilerini göstermeye başladı. MSG’nin mucidi olan Ajinomoto, Kemal Kükrer Limon sosu içeriğinde geçtiğimiz yıllarda bulunmayan birçok katkı maddesini ilave etti. Aynı ambalajla raflarda yer alan ürünün içeriğindeki şaşırtıcı değişime hep birlikte bakalım.

İlk olarak üründe artık Kemal Kükrer markasının yanısıra Ajinomoto markasının etkilerini ve logosunu da görebiliyoruz. Üründeki asıl değişim ise; içerikte. 2018 yılında üretilen üründe su haricinde 7 farklı bileşen bulunuyorken; güncel içerik 17 farklı bileşen içeriyor. Ürünün önceki içeriğinde ilave şekerden çok Limon konsantresi içeriyorken; Asitliği Düzenleyici olarak E330 yani Sitrik asit, Koruyucu olarak E202 yani Potasyum Sorbat, Antioksidan olarak E300 yani Askorbik asit ve Renklendirici olarak E104 yani Kinolin sarısı içeriyor. Üründe 2018 yılındaki üretiminde renklendirici olarak kullanılan Kinolin sarısının bazı ülkelerde yasaklı katkı maddelerinden olduğunu belirtelim.

Gelelim bugünkü duruma. Liste uzun; dediğimiz gibi 17 farklı bileşenden bahsediyoruz. Ürünün güncel halinde en dikkat çekici içerik; Bulanıklık verici karışım. Bu akılları bulandıran karışımda çok şaşırtıcı iki bileşen var; Palm yağı ve Kolza yağı. Limon sosu diyerek belki salatalara dökülen bu sosta bu iki yağın gerçekten ürünü de akılları da bulandırdığını söyleyelim. Üründe önceki üretimden farklı olarak ilave şekerin içerikteki 3 bileşen olduğunu belirtelim. Üründeki limon suyu konsantresi ise sadece %2 oranında meyve suyu içermektedir.

Üründe öncekinden farklı olarak ayrıca; Stabilizör olarak E414 ve E445 yani Arap zamkı ve Ağaç reçinesinin gliserol esterleri, Koruyucu olarak E202 ve E211 yani Potasyum Sorbat ve Sodyum Benzoat, Antioksidan olarak E307 yani Alfa tokoferol, E320 ve E304 yani BHA ve Askorbil Palmitat, Renklendirici olarak E160a yani Beta Karoten içerdiğini görüyoruz. Üründe Kanolin sarısının da renklendirici olarak kullanıldığını söyleyelim.Kısacası; altı üstü bir limondu,Endüstri onu işte böyle bulandırıp bize sundu. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri