Özel Araştırma

Tarım Kredi markasıyla satılan Kakaolu Süt de fason üretim çıktı!


Önceki haftalarda Ayçiçek yağı ve Ceviz yağı üzerinden paylaşımlarda bulunduğumuz Tarım Kredi Kooperatifleri markasının aslında fason üretim yaptırdığı yönünde bilgilendirme sağlamıştık. Dün akşam tarafımıza gönderilen bir ürün de yine bu markayı gündeme getirdi. Tarım Kredi Kooperatifleri markasıyla satışa sunulan Çikolatalı Süt ürününü inceleyeceğiz. Ürün 200 ml.’lik pipetli ambalajlarda sunuluyor.

İlk olarak Tarım Kredi Kooperatiflerini temsilen bu ürünleri ürettiren Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin bu üründe de gıda işletmecisi konumunda olduğunu söyleyelim. Yani ürünün üreticisi Tarım Kredi Birlik A.Ş. değil, ürün fason olarak üretiliyor. Bu durum birçok diğer üründe tüketiciye açıkça sunulurken, Tarım Kredi Birlik firması bunu etikette açıkça sunmuyor, TR-042-0047 koduyla beyan ederek geçiştiriyor. Bu haliyle bunun peşine düşmek ve sizlere aktarmak da Gıda Dedektifi’ne düşüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kayıtlı ve Onaylı işletmeler listesinden yaptığımız araştırmaya göre TR-042-0047 onaylı işletme Meysüt Meyve Süt Ve Gıda Mam.San.Tic. A.Ş. olarak karşımıza çıkıyor. Araştırma sonucunda bu ürünün Tarım Kredi Birlik A.Ş. tarafından Meysüt firmasının Konya Ereğli’deki fabrikasında fason olarak üretildiğini anlıyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda %94 oranında İnek sütü, %5 oranında Şeker ve %1 oranında Çikolata içerdiğini görüyoruz. Üründe kullanılan İnek sütü %1,2 yağlı olarak belirtilmiş. Yağsız sütlerin %1,5 yağlı olduğunu kabul edersek, söz konusu hammaddenin yağsız sütten daha yağsız bir süt olduğunu söylemek gerekiyor. Bu haliyle ürünün süte besin değerini ve kalitesini veren en temel bileşenden yoksun olduğunu söyleyelim.

Üründe %5 oranında şeker ilavesi olduğunu söylemiştik. Bu da 200 ml.’lik tek adet üründe 10 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şekere denk geliyor. Üründe çikolata oranı ise sadece %1 olarak dikkat çekiyor. Yani 200 ml.’lik üründe sadece 2 gr. çikolata bulunuyor. Üründeki çikolatanın içeriğindeki bileşenlerin açıklanmadığını, üründe ilave katkı maddesi olup olmadığının bu yönde bilinmediğini de söyleyelim. Bu haliyle ürünün tek adedinin 144 kcal enerji verdiğini belirtelim. Ürünün tek adedinde 24,6 gr. Karbonhidrat bulunduğunu ve bunun 10 gramının ilave şeker olduğunu söyleyelim. Ürün tek adette 6,2 gr. Protein ve 240 mg. Kalsiyum içeriyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; İnek sütü (%94), Şeker (%5), Çikolata (%1)
🔎Tarım Kredi Çikolatalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 144 kcal
👉Karbonhidrat 24,6 gr.
👉Yağ 2,4 gr.
👉Protein 6,2 gr.
👉Kalsiyum 240 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri