Özel Araştırma

Merdiven altı değil; Bakanlık onaylı!


Fotoğrafını gördüğünüz ürün dün bir takipçimiz tarafından gönderildi. Ürünün içeriğinde E122, E100, E124 ve E133 kodlarıyla sıralanmış renklendiriciler bulunuyor. Bunlar; Kurkumin, Azorubin, Ponceau 4R ve Brilliant Blue. Üründeki bu renklendiricilerin çocuklar üzerindeki etkisi bilindiğinden dolayı ürün etiketine yasal uyarı eklenmiş. Normalde mevzuata uygun olarak; “Çocukların aktivite ve dikkatleri üzerinde olumsuz etkileri olabilir” uyarısı mevzuata uygun olmayan şekilde “Çocuklarda dikkatleri üzerinde etki edebilir” ifadeleriyle etikete işlenmiş. Etiketteki hatalar bununla bitmiyor.

Ürün bir Pamuk Şeker. İçerikte de ilk sırada şeker var. Fakat ürünün besin değerleri tablosunda Şeker miktarı bulunmuyor. İlginç bir şekilde ürünün besin değerleri tablosunda hiç ilgisi olmamasına rağmen üründeki Kolesterol, Potasyum oranları verilmiş. Üründeki Karbonhidrat ve Şeker ile lif oranı yerine de Yağ oranı belirtilmiş. Ürünün 100 gr.’da içerdiği kalori oranı 340 kcal olarak belirtilmiş – ki bu da yaklaşık 85 gr. Karbonhidrata denk geliyor. Ürünün 100 gramının 85 gramını karbonhidrat olarak kabul etsek, geri kalan 15 gramının ne olduğu yine belli değil. Kaldı ki; üründe şeker haricinde kalori oluşturacak bir bileşen bulunmuyor.

Üründeki etiket skandalları bununla da bitmiyor. Ürünün muhafaza şartları belirtilirken; “Oda sıcaklığında muhafaza ediniz” ifadesi yerine; “Muhafaça ediniz” ifadesi yer alıyor. Ürün içeriğinde “Pes!” dedirten bir diğer hata da; Aroma vericiler olarak yazılması gereken kısma Renklendiriciler yazılarak sonrasında “Çilek, Ahududu, Limon, Muz aroması içerebilir” ifadesi yer almasıdır. Bu kadar hatanın mevcut olduğu bir etiket bakanlıktan onay almakta ve piyasaya sürülmektedir. Bu ürün hiçbir denetimde de fark edilmemekte ve satışı üzerindeki Üretim Tarihi’ne göre Ağustos 2019’dan bu yana devam etmektedir.

Etiket üezrindeki adresi araştırdığımızda bir gıda işletmesinden ziyade; sokak arasında bir apartmanın zemin katında bulunan bir dükkana ulaşıyoruz.

GIDA DEDEKTİFİ

Gelelim en vahim meseleye; ürün etiketinde yer alan Kuzenler Şekerleme firmasına ait TR-34-K-183331 kayıt numarasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mevcut listesinde bir sonuca ulaşamıyoruz. Yani böyle bir kayıt numarasına ait bir işletmeye rastlamıyoruz. Harita uygulamaları üzerinden incelediğimizdeyse; söz konusu yerin bir apartmanda bulunan dükkan olduğunu, bir gıda üretim işletmesi olmadığını anlıyoruz. Bu haliyle durum gerek etiket verilerinin bakanlık tarafından kontrol ve onayı, gerekse üretimlerin üretim yerleri ve içerik açısından denetimlerinin içler acısı halini ortaya koyuyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri